عده وفات

عده وفات چیست؟

حتما تا به حال شنیده اید که وقتی که زنی همسرش فوت می کند باید عده وفات وی را نگه دارد.شاید برایتان این سوال مطرح شده باشد که عده وفات به چه معنی است ؟
در لغت عده وفات به معنای تعداد است و در معنای حقوقی آن به تعداد روزهایی گفته می شود که زن باید پس از وفات همسرش صبر کند تا بتواند ازدواج مجدد بنماید.این قانون به این خاطر وضع شده است که اگر زنی در هنگام وفات همسرش باردار باشد اما خود نداند، تکلیف پدر کودکی که بعدها به دنیا می آید مشخص باشد.

در چه شرایطی زن باید عده وفات را نگه دارد؟

زنی که شوهرش فوت کرده است حتی اگر در شرایط زیر باشد باز هم باید عده وفات را نگه دارد :
اگر باردار نباشد باید تا چهار ماه و ده روز عده را نگه دارد (به این معنی که ازدواج مجدد نکند)
این مسئله عده نگه داشتن در هر صورتی باید رعایت شود حتی اگر زن یائسه باشد (به این معنی که دیگر خون عادت ماهیانه نمی بیند) یا این که صیغه مرد بوده باشد.
حتی اگر شوهرش با وی نزدیکی نکرده باشد که احتمال بارداری برود
در صورتی که زن باردار بود باید عده خود را تا زمان وضع حمل و زایمان نگه دارد.تمام این مسائل به این خاطر است که مشخص شود پدر فرزندی که قرار است به دنیا بیاید که بوده است.

عده وفات
هر زمانی که زن مطمئن شود که همسرش از دنیا رفته است و عده وفات نگه دارد و ازدواج مجدد کند ، ولی بعد مشخص شود که شوهر اول وی پس از ازدواج دوم او فوت کرده ، باید از شوهر دوم طلاق گرفته و بنا بر احتیاز در صورتی که باردار است برای شوهر دوم عده نگه دارد.
و در صورتی که باردار نیست براى شوهر اول عده وفات نگه دارد، و بعد براى شوهر دوم عده طلاق نگه دارد.
بهتر است این نکته مهم و ضروری را نیز در نظر داشته باشید که عده وفات با عده طلاق متفاوت است.طبق نظریه وکیل پایه یک دادگستری  در طول روند طلاق مراحلی وجود دارد که مشخص می کند زن باردار است یا خیر.به همین خاطر نیازی نیست که به اندازه وفات شوهر، عده نگه دارد
ولی پس از فوت همسر چنین مراحلی وجود ندارند و زن شاید متوجه نباشد که باردار است به همین خاطر محض احتیاط باید عده را نگه دارد

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *