مجازات فحاشی به همسر

مجازات فحاشی به همسر | چگونگی اثبات فحاشی

گرچه هر زوجی ممکن است در طول زندگی مشترک خود به نقاط دشوار و سختی در زندگی برخورد کنند و همین مسائل موجب ایجاد درگیری هایی میان این دو شود، اما رعایت شأن و احترام یکدیگر یکی از اصولی است که هرگز نباید زیر پا گذاشته شود.

اما متاسفانه فحاشی و تهمت زدن یکی از رویدادهای ناگواری است که امروزه به کرّات میان زوجین رخ می دهد و همین مسئله باب اختلافات و مشکلات بزرگ تری از جمله جدایی و طلاق عاطفی را باز خواهد کرد.

صرف نظر از مسائل اخلاقی و انسانی مربوط به این مسئله، فحاشی به همسر جنبه ای حقوقی و قانونی نیز دارد که می توان به کمک یک وکیل پایه یک دادگستری نسبت به حل و فصل آن اقدام نمود.

مجازات فحاشی به همسر

در واقع ممکن است اختلاف و تکرار این رفتار به حدی باشد که هیچ راهی به جز شکایت قانونی برای زوجین باقی نماند که البته در نهایت احتمال طلاق نیز وجود دارد که در این رابطه می توانید به بهترین وکیل طلاق مراجعه نمایید.

یکی از نکاتی که باید در نظر گرفت این مسئله است که فحاشی نسبت به همسر بیشتر مواقع از سوی مرد نسبت به زن انجام می گیرد و قانون گذار، این مورد را از مصادیق عسر و حرج زوجه در نظر گرفته است و می توان با استناد به این مسئله، طلاق گرفت.

عموما مجازات فحاشی، حکم شلاق یا جزای نقدی می باشد که البته اثبات این مسئله ، کار ساده و راحتی نیست و بدون کمک یک وکیل؛شاید قادر به انجام آن نباشید.

جهت تماس با گروه وکلای سفیر صلح می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید :

۲۶۶۴۳۹۰۸ ۰۲۱

۰۹۱۲۱۹۹۴۱۷۶

یکی از معضلاتی که بیشتر اشخاصی که به این مجموعه مراجعه کرده اند و شکایت فخاشی نسبت به همسر داشتند، این بوده است که تناسبی میان جرم و مجازات وجود ندارد. در واقع میزان جریمه نقدی که مصوب سال ۱۳۷۵ است، مبلغ ۱۰۰ هزار تومان بوده است که امروزه نیز علی رغم افزایش نرخ تورم و کاهش ارزش پول ملی، هم چنان همان مبلغ دریافت می شود.همین مسئله متاسفانه موجب شده است که افراد به هنگام درگیری های خانوادگی و غیر خانوادگی به راحتی از الفاظ توهین آمیز و فحاشی نسبت به یکدیگر استفاده کنند بدون این که بیم مجازات درخور داشته باشند.

اما مصداق بارز فحاشی چیست ؟ در واقع چه چیزی تعیین کننده ی این خواهد بود که لفظی فحش به حساب بیاید؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که رکیک بودن الفاظ در عرف جامعه مشخص می شود. در واقع در صورتی که عرف جامعه لفظی را به عنوان فحش در نظر گرفته است، می توان آن را فحاشی به حساب آورد.

نکته ی دیگری که باید در نظر داشته باشید این است که فحاشی به هر زبان و لهجه ای ، جرم به حساب آمده و مستوجب مجازات خواهد بود.

مجازات تهمت زدن به زن

متاسفانه یکی دیگر از مسائلی که در میان زوجین وجود دارد، تهمت زدن به زوجه در طول زندگی مشترک است. در واقع شوهری که تهمت هایی نا روا و جنسی نسبت به همسر خود وارد می کند ، مستوجب مجازات قذف خواهد بود و این نکته ای است که بیشتر زوجین در نظر نمی گیرند و بنا بر حقیقتی که در زندگی زناشویی وجود دارد و زوجین را نسبت به تمام مسائل یکدیگر محرم می نماید، حق فحاشی و تهمت زدن را نیز برای خود متصور می شوند.

اما شأن هر یک از زوجین مسئله ای شخصی و جداگانه است و با استناد به هیچ نوع رابطه ای (اعم از رابطه ی زناشویی) نمی توان نسبت به آن تعرض و تجاوز نمود.

متاسفانه امروزه ادبیات رایج میان زوجین و افراد جامعه دستخوش تغییرات ناخوشایندی شده است.افراد به راحتی نسبت به یکدیگر فخاشی می کنند و حتی این مسئله به عنوان نشانه ای از صمیمیت در نظر گرفته می شود.

اما بیشتر مواقع افراد از این نکته بی خبر هستند که فحاشی و تهمت زدن ، مسئولیت کیفری برای آن ها به همراه خواهد داشت.

عموما به موکلین عزیز توصیه می کنیم که حتی در جمع های خودمانی و نزدیک نیز از فحاشی نسبت به یکدیگر خودداری کنند و الفاظی را به کار ببرند که مصداق بارز توهین و فحاشی به حساب نمی آید.

اثبات فحاشی

اما در صورتی که میان زوجین این مسئله رخ داد، تکلیف چه خواهد بود ؟

چگونه می توان نسبت به اثبات آن اقدام کرد؟!

زن های زیادی سوال مشابهی پرسیده اند که در خلوت خانه و هنگامی که هیچ شخص دیگری حضور نداشت، چگونه می توانند این مسئله را اثبات نمایند ؟

عموما بهترین راه اثبات وقوع جرم فحاشی ، شهادت شهود به حساب می آید.اما باید در نظر داشته باشید که این شهود نمی توانند از بستگان درجه یک زوجین باشند چرا که شهادت این دسته از افراد مورد قبول دادگاه نخواهد بود.

اما راه های دیگری نیز برای اثبات این مسئله وجود دارد. یکی از راه هایی که بیشتر افراد به کار می برند، این است که اقدام به ضبط صدای فرد فحاش می کنند که البته باید بدانید چنین مدرکی از نظر دادگاه قابل قبول نخواهد بود و نمی توان به آن استناد کرد.

اما صدای ضبط شده می تواند تحت شرایطی به عنوان مدرک در نظر گرفته شود .به همین دلیل غالب مواقع توصیه داریم که برای بررسی جنبه های مختلف چنین مسئله ای، به نزد یک وکیل حقوقی مراجعه کنید و بهترین مشاوره ها را دریافت نمایید.

جهت تماس با گروه وکلای سفیر صلح می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید :

۲۶۶۴۳۹۰۸ ۰۲۱

۰۹۱۲۱۹۹۴۱۷۶

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *