شروع به جرم

شروع به جرم

شروع به جرم

شاید تا به حال شنیده باشید که فردی تمام مقدمات انجام یک جرم را انجام می دهد اما پیش از این که جرم به وقوع بپیوندد؛یک مانع خارجی ،از وقوع جرم جلوگیری به عمل می آورد.
اهمیت این موضوع به حدی است که قانونگذار؛قوانین ویژه ای را برای آن تعیین کرده است چرا که در صورتی که عاملی مانع انجام جرم نشده بود؛فرد آن جرم را مرتکب شده بود.

قانونگذار در ماده 122 قانون مجازات اسلامی مصوب سال 1392، همانند قانون سابق شروع به جرم را مورد توجه قرار داده است. بر اساس این ماده، هر کس قصد ارتکاب جرمی کرده و شروع به اجرای آن کند و اقداماتی را که ارتباط مستقیم با وقوع جرم دارد، را نیز انجام دهد اما به واسطه عامل خارج از اراده او قصدش معلق بماند، اقدام او شروع به جرم محسوب می‌شود و چنانچه در قانون، مجازات دیگری برای آن جرم مقرر شده باشد، به آن مجازات محکوم می‌شود و در غیر این صورت به مجازات‌های مقرر محکوم خواهد شد.
امروزه این مسئله به کرات رخ می دهد و حضور یک وکیل حقوقی در کنار فرد را لازم و ضروری می سازد. به همین علت توصیه مجموعه وکلای سفیر صلح به شما این است که پیش از هر چیزی دست کم استخدام یک مشاور حقوقی را در نظر بگیرید.

جهت تماس با گروه وکلای سفیر صلح می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید :
26643908 021
09121994176

مصادیق شروع به جرم

یکی از بارزترین مصادیق شروع به جرم این است که فرد کلیه مقدمات و لوازم ارتکاب آن جرم را مهیا کرده باشد ناگهان عاملی خارج و بدون تمایل فرد، بر سر راه وی پدید آمده و مانع از ارتکاب جرم می شود.
در صورتی که این عامل وجود نداشت جرم صورت گرفته بود و به همین خاطر این نکته یکی از مصادیق بارز شروع به جرم محسوب می شود.

شروع به جرم کلاهبرداری

ا دقت در مواد قانون مجازات اسلامی ، عناصر اصلی کلاهبرداری و تبصره های گفته شده در رابطه با شروع جرم می توان گفت مجازات جرم شروع به کلاهبرداری با توجه به قصد مرتکب از شروع کلاهبرداری ، درجه جرم و میزان اجرایی شدن جرم ، متفاوت خواهد بود ، به گونه که قانونگذار به مرتکب فرصت برگشت تا قبل از اتمام جرم را بدون مجازاتی داده است .
بر طبق تبصره ی ۲ ماده ۱ قانون مجازات اسلامی ، مجازات شروع به کلاهبرداری ، حداقل يك و دو سال خواهد بود و شامل جزای نقدی و رد مال نمی‌گردد.

جهت تماس با گروه وکلای سفیر صلح می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید :
26643908 021
09121994176

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *