وکیل استارتاپ

وکیل استارتاپ

وکیل استارتاپ

امروزه یکی از بهترین راه های کارآفرینی در حوزه های مختلف، آغاز کردن یک استارتاپ است. در واقع شاید برای شما هم پیش آمده باشد که ایده ای خلاقانه برای شروع یک کسب و کار داشته اید اما پس از مدتی یا ایده ی شما به سرقت رفته است یا به خاطر عدم اطلاع از شرایط کاری چنین تجارت هایی، شکست خورده اید. در چنین مواقعی اولین اقدام شما باید استخدام یک وکیل استارتاپ باشد. اما شاید این سوال برایتان مطرح شود که اصولا چرا نیاز به یک وکیل دارید و وکلا در این راه چه کمک هایی می توانند به شما ارائه دهند؟

برای پاسخ به این سوال در ابتدا باید ماهیت یک استارتاپ را بررسی کنیم و بگوییم که شیوه ی کارکرد آن ها به چه صورت خواهد بود. اگر شما و دوستانتان نیز تصمیم به راه اندازی یک کسب و کار جدید و خلاقانه را دارید ، بهتر است مطلب زیر را از دست ندهید.

وکیل استارتاپ

کسب و کارهای اینترنتی

یکی از بهترین راه های شروع یک استارتاپ، استفاده از بستر فضای مجازی برای معرفی و شروع به کار است.

افراد زیادی در تاریخ فعالیت های استارتاپی، کار خود را از همین فضای مجازی آغاز کرده اند. حتما شما هم با داستان مارک زاکربرگ (موسس و صاحب امتیاز شبکه ی اجتماعی فیسبوک ) آشنایی دارید. ایده ی اولیه فیسبوک توسط مارک زاکربرگ و تعدادی از دانشجویان اخراجی دانشگاه هاروارد مطرح شد. اما پس از مدتی و بعد از این که فیسبوک به سود دهی مالی رسید، اختلاف میان زاکربرگ و دیگر موسسان فیسبوک آغاز شد و شاید یکی از دلایل اصلی بروز این مشکلات عدم داشتن چارچوبی حقوقی برای این شبکه ی اجتماعی بود!

با ذکر این مثال حتما به خوبی متوجه شده اید که مسائل حقوقی و به کارگیری وکیل استارتاپ تا چه حد در شروع یک کسب و کار اینترنتی مهم هستند.

انواع خدمات حقوقی توسط وکیل استارتاپ

اما یک وکیل چه خدماتی می تواند در راستای کسب و کار استارتاپی شما ارائه کند؟! مهم ترین کاری که یک وکیل استارتاپ انجام می دهد این است که مسائل زیر را با شما مطرح خواهد کرد:

اصلی ترین ویژگی یک استارتاپ، خصوصیت خلاقانه بودن آن است. حال در صورتی که به راحتی ایده ی خود را با افراد نا درست مطرح کنید، احتمال سرقت ایده ی اولیه شما بیشتر می شود. یک وکیل در این راستا به شما هشدارهای لازم را خواهد داد.

نکته ی بعدی این است که چنان چه استارتاپ خود را به همراه تعدادی از دوستانتان آغاز می کنید، باید تمام شرایط و وضعیت های مالی روشن و بدون ابهام باشند.

در صورتی که برای آغاز فعالیت خود نیازمند ثبت شرکت هستید، اصلی ترین اقدام شما تالیف اساس نامه کاری تان است. وکلا می توانند در نوشتن این اساس نامه و قوانین مربوطه به شما کمک کنند.

بیشتر استارتاپ ها با هزینه های بسیار پایین آغاز به کار می کنند. اما ممکن است در اقدامات بعدی نیازمند جذب سرمایه گذار باشید. وکلا می توانند شیوه ی ارتباط با سرمایه گذار را به شما آموزش داده و هم چنین حامی منافع شما در مقابل سرمایه گذار باشند.

اندکی پس از پا گرفتن استارتاپ، موضوع قراردادهای تجاری مطرح می شود. طبیعی است که پس از مدتی، نیازمند عقد قرارداد با شرکای تجاری یا شرکت های همکار باشید. در این مواقع وکیل می تواند به خوبی وظایف و مسئولیت های شما در قبال قراردادها را به شما گوشزد کند.

مشاوره حقوقی وکیل استارتاپ

اما یکی از خدماتی که گروه وکلای سفیر به جوانانی که تصمیم به آغاز یک استارتاپ دارند، ارائه می دهد، موضوع مشاوره حقوقی پیرامون استارتاپ است. از جمله مسائلی که در این جلسات مطرح می شود شامل موارد زیر است:

ایده های خلاقانه شما برای آغاز کسب و کار نیاز به حفاظت و مراقبت دارند. شما می توانید با امضای تعهد نامه عدم افشا، این کار را انجام دهید.

وکیل استارتاپ

یکی دیگر از مسائل موجود به هنگام آغاز یک استارتاپ، بحث سهام موسسین است که باید به دقت و صراحت تنظیم شود تا همواره حامی منافع موسسین باشد.

از دیگر مسائل مهمی که مطرح می شود، این است که ارتباط خوبی میان شما و مشتریانی که تصمیم به رابطه ی کاری با استارتاپ شما دارند، شکل بگیرد. وکلا می توانند به خوبی در این زمینه یاور شما باشند.

به خاطر داشته باشید که رمز یک استارتاپ موفق سه چیز است: ایده ی خلاقه؛ اساس نامه ی مشخص و واضح، و ارتباط موثر با رقبا!!

موضوعات حقوقی استارتاپ

وکیل استارتاپ

اما اصولا چه موضوعات حقوقی برای استارتاپ ها پیش می آید که نیازمند کمک یک وکیل استارتاپ می باشند؟!

مهم ترین و اساسی ترین موضوع حقوقی، تعیین حیطه ی کاری و تنظیم اساس نامه  مبتنی بر خواست موسسین می باشد. در واقع بدون این دو اصل مهم، استارتاپ شما محتوم به شکست خواهد بود. اما پس از مشخص شدن حیطه ی کاری، اقدام بعدی ثبت شرکت است. این شرکت می تواند بسته به نیاز شما ثبت گردد (سهامی عام، سهامی خاص ، تضامنی و ..). وکلا به خوبی می توانند این کار را نیز برای شما انجام دهند.

ممکن است در ادامه روند کاری، نیاز به یک سری تغییرات در اساس نامه شرکت یا اصولا انحلال آن باشد. با مراجعه به یک وکیل می توانید اطمینان حاصل نمایید که این کار نیز به نحو احسن انجام خواهد گرفت.

یکی از مهم ترین کارهایی که باید انجام شود، انتخاب نام برند و نام دامنه است. وکلایی که در حیطه ی استارتاپ ها فعالیت می کنند به خوبی می توانند در جهت انتخاب نام مناسب شما را راهنمایی کنند. به خاطر داشته باشید اولین قدم برای بازاریابی، انتخاب نامی مرتبط و مناسب است.

پس از انتخاب نام برند، موضوع ثبت برند و علامت تجاری مطرح می شود. وکلا به علت ارتباط گسترده با شرکت هایی که این کار را انجام می دهند، می توانند خدمات ارزنده ای برای ثبت نام برند و علامت تجاری به شما موکلین عزیز ارائه کنند.

به خاطر داشته باشید که موضوع کاری شما، راه اندازی یک کسب و کار جدید است و به همین خاطر نیازمند وکیل استارتاپ هستید که حقوق تجارت را به خوبی بداند.

جهت تماس با گروه وکلای سفیر صلح می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید :

۲۶۶۴۳۹۰۸ ۰۲۱

۰۹۱۲۱۹۹۴۱۷۶

دکتر مرتضی امیری پاسخ می دهد: مسائل حقوقی پیرامون استارت آپ ها

چالش هایی که در مقابل استارت آپ ها حقوقی قرار می گیرد

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *