سرقت چک

آیا می دانید پس از سرقت چک چه اقداماتی باید انجام دهید؟

در حال حاضر گم شدن یا سرقت چک یکی از مشکلاتی است که خیلی زیاد برای افرادی که از این سند استفاده می کنند رخ می دهد ، حال پرسش این جاست که اگر سرقت چک  اتفاق افتاد باید چه اقدامی انجام دهیم ؟ و در صورتی که صادرکننده چکی که در دست ماست فوت کند عاقبت و تکلیف چک ما چه خواهد شد ؟

نکات طلایی سرقت چک

به کارگیری و استفاده از سند چک درمعاملات و قراردادها رویدادی است که امروزه بسیار انجام می شود و رایج است و از قضا وجود چک خود موجب آسان شدن معاملات و قرار داد ها شده است. اما برخی مواقع به علت عدم آگاهی کافی از قوانین چک ، بی مبالاتی و سهل انگاری هر کدام از طرفین قرار داد ، این احتمال وجود دارد که سرقت چک صورت بگیرد و چک  در دستان اشخاص سودجو و منفعت طلب مشکلاتی را پیش بیاورد و یا با رویدادهایی خارج از اراده هر کدام از طرفین ، یکی از آن ها متحمل ضرر و زیانی شود که قانون در مواجه با ایچنین معضلانت و مشکلاتی چاره اندیشی کرده است. اما بهتر است در ابتدا به چند پرسش اساسی پاسخ دهیم.با بهترین وکیل در تهران همراه باشید تا ه سوالاتی که در ذهنتان وجود دارد پاسخ دهید.

اگر دسته چکمان را گم کنیم چه اقداماتی باید انجام دهیم ؟

این احتمال برای هر شخصی ممکن است وجود داشته باشد که دسته چک یا برگه چک خود را گم کند و یا از او دزدیده شود که در این شرایط قانون راه‌ کار ها و اقداماتی جهت حل این معضل پیش بینی نموده است. حال ممکن است این پرسش مطرح شود که مگر یک برگه چک دارای ارزش مالی است که در صورت گم شدن یا سرقت رفتن از آن سوءاستفاده شود؟ باید به این سوال این گونه پاسخ دهیم که چنان چه برگه چک مفقود شده یا سرقت شده نوشته و امضا شده و یا تنها امضا شده باشد به مانند اسکناس عمل می کند و نسبت به مبلغ چک صاحب ارزش است. در صورتی که چک نوشته شده باشد و در صورتی که تنها با امضا باشد چک سفید امضا به حساب می آید و هر شخصی آن را پیدا کند یا آن را بدزدد این امکان را دارد که با کامل کردن جاهای خالی آن را به سند کامل چک مبدل کرده و مقدار و وجه آن را وصول کند. در این شرایط صادر کننده چک باید فورا و به مدت یک هفته به بانک اعلام کند که چک یا دسته چک مفقود شده است و دستور عدم پرداخت را بدهد .(به اصطلاح می گویند که جلوی چک را ببندد)

اقدامات لازم برای سرقت چک

به چه صورت می شود جلوی چک را بست؟

کلیه اشخاصی که به نوعی نسبت به سند چک حقی دارند اعم از صادر کننده، شخصی که چک در وجه او نوشته شده یا اشخاصی که پشت چک را امضا کرده ‌اند، از آن‌جایی که هر اتفاقی برای چک رخ دهد ( چه گم شود یا به سرقت برود ) به ضرر آن ها است این امکان را دارند که دستور پرداخت نکردن وجه چک را به بانک ابلاغ کنند . این افراد با اعلام کردن این مسئله که سرقت چک انجام شده و یا دزدیده شده و یا این که چک با عناوینی مانند جعل کردن چک، کلاهبرداری، خیانت در امانت و یا از دیگر شیوه های غیر قانونی به دست آمده و جهت وصول به بانک ارائه شده به شکل کتبی و در برگه های مخصوص دستور عدم پرداخت، جلوی پرداخت چک را بگیرد. کسی که این تقاضا را دارد بایستی مشخصات چک مانند شماره چک، تاریخ و وجه آن را به بانک اعلام کند و در ورقه درخواست خود هم آن ها را درج کند.

در صورتی که صادرکننده با ارائه دلایل که حقیقت ندارند و دروغی بیش نیستند جلوی وصول چک را گرفته باشد و برای بانک محقق شود که ادعایش بی پایه و اساس بوده و قصد دارد که طلب خود را پرداخت نکند علاوه بر پرداخت وجه چک و مجازات کیفری بایستی تمامی خسارات صاحب چک را هم پرداخت کند (بر اساس قانون صدور چک مصوب ۱۳۸۲)

سرنوشت چک پس از فوت صاحب چک (صادرکننده) چه خواهد شد ؟

یک چک صادر شده است و در دست دارنده یا طلبکار است و هنوز نقد نشده است و در همین اثنا صادر کننده آن فوت می کند ، در چنین شرایطی تکلیف شخصی که چک در دست اوست چه خواهد شد و برای وصول چک خود باید چه اقداماتی انجام دهد
به خاطر این که فرد در زمان صدور چک در قید حیات بوده است و با اراده کامل چک را برای آن فرد نوشته است، بنابراین بانک این امکان را دارد که پیش از مسائل مربوط به حصر وراثت و مشخص شدن ورثه و بررسی اموال فرد متوفی ، وجه چک را به شخصی که چک در دستان اوست پرداخت کند . این مسئله درباره مواردی هم که چک مدت دار است و تاریخ سررسید آن پس از فوت صادرکننده است مصداق دارد . ولی در صورتی که فرد فوت شده در بانک موجودی نداشته باشد تا هنگامی که وضعیت اموال و دارایی های فرد متوفی مشخص نشده باشد ، دارنده چک جزء طلبکاران او به حساب می آید و پس از مشخص شدن دارایی و اموال فرد فوت شده در وهله اول بدهی های او پرداخت می گردد که طلب دارنده چک هم جزء همان دیون است.
قوانین سرقت چک ،قوانینی پیچیده هستند که برای اطلاع از آن ها باید مطالعات بسیاری انجام داد و چنان چه درگیر چنین پرونده هایی شدید،بهترین اقدام شما این است که وکیلی را استخدام کنید که به پرونده شما رسیدگی کند.
پس از آن می توانید اطمینان حاصل کنید، که مسیر درستی را پیش گرفته اید.برای مشاوره حقوقی با کارشناسان و وکلای گروه حقوقی سفیر صلح با شماره درج شده در بالای صفحه تماس حاصل فرمائید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *