تعلیق اجرای مجازات چیست

تعلیق اجرای مجازات چیست و چه شرایطی دارد؟

تعلیق اجرای مجازات به این معنی است که مجازات به شکلی موقت و در مدت زمان مشخصی اجرا نشود.برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با یک وکیل در تهران صحبت کنیدو منظور این است که به متهم فرصتی داده شود تا حتی با وجود سوءپیشینه به خالت ابتدایی و نرمال زندگی خود در جامعه برگردند.

آیا در تعلیق اجرای مجازات مجرم به زندان می رود؟

نکته ی دیگری که در تعلیق اجرای مجازات وجود دارد این است که مجرم به زندان نرود و در محیط آن جا قرار نگیرد چرا که به تجربه و بر اساس آمار مشخص شده است که حضور در زندان برای مجرمین نه تنها موجب تادیب و بهبود وضعیت اخلاقی فرد نمی شود بلکه نتایج و عواقب مخربی دارد که مجرمان در طول دوره حبس خود با افراد خلافکار و تبهکار فراوانی برخورد خواهد داشت و محیط آلوده زندان بر وی اثرات منفی خواهد گذاشت.یک وکیل پایه یک دادگستری می تواند به بهترین نحو شما را در این رابطه راهنمایی کند

به همین دلیل معمولا تعلیق اجرای مجازات برای افرادی که پیش از این به زندان رفته اند و سابقه دارند اثر چندان مثبتی نخواهد داشت.مدت زمان این تعلیق معمولا ۱ الی ۵ سال خواهد بود.

 

دستورات دادگاه در قرار تعلیق مجازات به چه منظور است ؟

الف. حضور به موقع در زمان و مکان مشخص شده توسط مقام قضایی یا مددکار اجتماعی ناظر.

 

ب. اطلاعات و اسناد و مدارک تسهیل کننده‌ی نظارت بر اجرای تعهدات محکوم برای مددکار اجتماعی؛ را به دادگاه ارائه کند.

 

پ. در صورت تغییر شغل ، اقامتگاه یا جا به ‌جایی در زمانی کمتر از پانزده روز را اعلام کرده  و گزارشی از آن به مددکار اجتماعی ارائه کند .

 

ت. در صورت قصد سفر به خارج از کشور از دادگاه قضایی مربوطه اجازه لازم را کسب کرد .

 

انواع تعلیق مجازات

تعلیق مجازات به دو شکل و صورت خواهد بود :

 

تعلیق ساده

در این شکل از تعلیق مجازات ، متهم از مجازات جرم خود در مدت زمان خاصی و بدون هیچ قید و شرطی ،معاف خواهد شود و در صورتی که در این مدت مرتکب جرم دیگری نشود از مجازات تعیین شده به صورت کامل معاف می گردد ،در غیر این صورت باید مجازات مورد نظر اجرایی شود.

 

تعلیق مراقبتی

در تعلیق مراقبتی مجازات، مجرم نه تنها باید شرایط تعلیق ساده را رعایت کند ، بلکه باید دستورات خاصی را که در مدت معینی از سوی دادگاه الزامی می شود ، رعایت کند تا از مجازات معاف شود. در صورتی که به این دستورات عمل نکند، تعلیق اجرای مجازات از بین خواهد رفت

شرایط ماهوی تعلیق مجازات

الف. محکومیت‌های تعزیری؛ اولین شرط تعلیق مجازات در قانون مجازات اسلامی،این است که محکومیت مجرم باید تعزیری بوده باشد . در مجازاتِ حدی تعلیق مجازات وجود ندارد چرا که حد پس از اثبات باید اجرا گردد . در جرایم تعزیریِ درجه سه تا هشت می شود مجازات را به حالت تعلیق درآورد .

ب. مجرم سابقه‌ ی محکومیت قطعی به مجازات ذیل های را نداشته باشد : :

محکومیت قطعی به حد.

محکومیت قطعی به نقص یا قطع عضو.

محکومیت قطعی به مجازات زندان به بیشتر از یک سال در جرائم عمدی.

محکومیت قطعی به جزای نقدی به بیش از دو میلیون ریال.

سابقه‌ی محکومیت قطعی دوبار یا بیشتر به علت جرم‌های عمدی با هر اندازه مجازات.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *