مجازات فحاشی تلفنی

مجازات فحاشی تلفنی | اثبات فحاشی | فحاشی از طریق پیامک

پیش از این که به مجازات فحاشی بپردازیم، باید در ابتدا معنای دقیق این واژه را دریابیم. فحاشی به معنای نسبت دادن هر عمل شنیع (چه درست و چه غیر درست) به شخص دیگری است که موجب کسر شان وی و هم چنین پست شدنش گردد.

به گفته بهترین وکیل تهران، فحاشی ممکن است در هر بستری رخ دهد.امکان دارد در یک نزاع خیابانی طرفین دعوا نسبت به یکدیگر فحاشی کنند، یا این که این عمل از طریق تلفن یا پیامک یا حتی شبکه های اجتماعی صورت بگیرد.

مجازات فحاشی تلفنی

این مسئله در هر کجا که رخ داده باشد ، نیازمند ابزارهایی است که از طریق آن ها بتوان اثبات نمود که این جرم اتفاق افتاده است!!

در صورتی که اثبات شود که جرم فحاشی به وقوع پیوسته است، مجازات آن ممکن است شامل جریمه نقدی، حکم شلاق یا حتی حبس باشد. درجه مجازات این جرم به دفعات تکرار آن بستگی خواهد داشت. عموم مواقع جریمه نقدی این جرم از ۵۰ هزار تومان آغاز شده و به صلاحدید و تشخیص قاضی پرونده افزایش پیدا می کند.

مهم ترین نکته ای که در چنین مواقعی باید رعایت کنید این است که آرامش خود را حفظ کرده و از اقدام متقابل خودداری کنید. پس از آن می توانید به سراغ یک مشاور حقوقی رفته و نحوه ی رسیدگی به این گونه پرونده ها را جویا شوید!م

جهت تماس با گروه وکلای سفیر صلح می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید :

۲۶۶۴۳۹۰۸ ۰۲۱

۰۹۱۲۱۹۹۴۱۷۶

مجازات فحاشی ناموسی

فحاشی ناموسی در واقع یک مرحله از فحاشی ساده سنگین تر است و در نتیجه مجازاتی که برای آن در نظر گرفته می شود نیز سنگین تر خواهد بود. فحاشی ناموسی در واقع نسبت دادن عملی شنیع مانند لواط یا رابطه ی غیر مشروع به خود فرد یا خانواده اوست که مجازات آن می تواند تا ۷۰ ضربه شلاق و گاهی حتی حبس باشد.

در واقع همه چیز به این بستگی دارد که چگونه می توانید وقوع این جرم را به اثبات برسانید!!

اثبات فحاشی

اثبات فحاشی راه های مختلفی دارد که در ادامه سعی می کنیم به برخی از آن ها اشاره کنیم. با ما همراه باشید.

در صورتی که این فحاشی به صورت تلفنی یا پیامکی اتفاق افتاده است، اولین راه کار شما این است که به اداره مخابرات مراجعه کرده و با دریافت پرینت ریز مکالمات خود و هم چنین پیامک های دریافت شده ، به دادسرا یا پلیس جرائم رایانه ای مراجعه کنید و روند شکایت خود را اغاز کنید

یکی دیگر از راه های اثبات مزاحمت یا فخاشی تلفنی ، می تواند ضبط تماس تلفنی باشد. قاضی دادگاه با بررسی این صدا تشخیص خواهد داد که آیا این جرم مستوجب مجازات خواهد بود یا خیر!!
در صورتی که این فحاشی خارج از منزل صورت گرفته باشد ، یکی از بهترین راه های اثبات آن استفاده از شهادت شهود است. البته باید به خاطر داشته باشید که این شهود نمی توانند از بستگان درجه یک فرد باشند.

علاوه بر این مدارک دیگری نیز وجود دارند که از طریق آن ها می توانید به دادگاه مراجعه کرده و تحت عنوان شکایت “اعاده حیثیت” پرونده خود را به جریان بیاندازید.

در این روند حضور یک وکیل در کنار شما می تواند بسیار مفید باشد چرا که وی برای شما توضیح خواهد داد که چه اقدامی در وهله ی اول باید صورت بگیرد.

در رابطه با فحاشی های پیامکی و فحاشی در شبکه های اجتماعی مانند واتساپ و تلگرام، قانون مشخص و مبرهنی وجود ندارد. به همین خاطر عموم قضات به دو دسته تقسیم می شوند :

دسته اول این نظر را دارند که چون قانون در این رابطه سکوت کرده است و به علت کثرت این مسئله ، مجرم مشخصی رخ نداده است و به همین خاطر قابلیت استماع در دادگاه را نخواهد داشت.

دسته ی دوم بر این باورند که به علت سکوت قانون در این باره، بهتر است که خود قضات به این مسئله ورود پیدا کرده و به نظرات فقهانی توجه داشته باشند که این مسئله را به عنوان عملی شنیع و مستوجب مجازات در نظر گرفته اند.

در نظر داشته باشید که فحاشی ناموسی که به آن قذف نیز گفته می شود، احتمال موجب ریختن آبروی فرد در جامعه شده و به همین خاطر عموما نمی توان به سادگی از کنار آن گذشت و حساسیت ویژه ای بر سر این مسئله وجود دارد.

مجازات فحاشی ناموسی از طریق پیامک

مجرمان مزاحمت‌های پیامکی و تلفنی به مجازات تعزیری محکوم می‌شوند که می‌تواند شامل شلاق، جریمه مالی و گاه حتی حبس باشد. در واقع نوع مجازات بستگی به متهم و تعداد دفعات و نوع مزاحمت دارد.

همچنین قاضی بر اساس میزان شرایط مالی مجرم، مبلغ جریمه نقدی را تعیین می‌کند که از ۵۰ هزار تومان آغاز شده و بر اساس تشخیص دادگاه افزایش می یابد. از طرف دیگر امکان دارد قاضی دادگاه بر اساس شواهد مجازات را تا یک سال به حالت تعلیق در آورد و در صورت عدم تکرار جرم توسط مجرم این مجازات منتفی گردد.

در نهایت پس از اثبات تهدید، مجرم از دو ماه تا دو سال حبس یا به ۷۴ ضربه شلاق محکوم می‌شود.

همچنین مجازات توهین به افراد دیگر و استفاده از واژه‌ها و الفاظ رکیک تا ۷۴ ضربه شلاق و ۵۰ هزار تا یک میلیون تومان جریمه نقدی دارد. این در شرایطی است که چنین الفاظی موجب حد قذف نباشد در غیر این صورت یعنی نسبت دادن زنا یا لواط به افراد ۸۰ ضربه شلاق را در پی خواهد داشت.

جهت تماس با گروه وکلای سفیر صلح می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید :

۲۶۶۴۳۹۰۸ ۰۲۱

۰۹۱۲۱۹۹۴۱۷۶

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *