عده ازدواج موقت

عده ازدواج موقت

عده به مدت زمانی گفته می شود که زن باید پس از طلاق یا فسخ نکاح یا فوت همسرش صبر کند و ازدواج مجدد نداشته باشد.شرایط نگه داشتن عده در وضعیت های مختلف متفاوت است.هم چنین عده ازدواج دائم با عده ازدواج موقت فرق دارد. در ادامه تصمیم داریم به شرایط عده ازدواج موقت اشاره کنیم.با ما همراه باشید.

شرایط عده ازدواج موقت

 

  • در صورتی که بعد از خواندن صیغه عقد دائم یا موقت ارتباط جنسی میان زن و شوهر صورت نگرفته باشد لازم نیست که زن عده نگه دارد.
  • در صورتی که یک زن به عقد موقت مردی درآمده باشد و زمان عقد به اتمام برسد و پس از آن دوره عقد را تمدید کنند، دیگر نیازی به نگه داشتن عده توسط آن زن نیست.

عقد کردن زنی که در عده است چه حکمی دارد؟

 

  • هر زمانی که مرد ، زنی را که در زمان عده مرد دیگری است به عقد خود درآورد ، چند وضعیت پیش می آید .اگر زن یا مرد یا یکی از آن دو بدانند که عقد کردن زنی که در عده است حرام خواهد بود و علیرغم این آگاهی ، عقد کنند ، نسبت به یکدیگر حرام ابدی خواهند شد چه با همدیگر رابطه جنسی برقرار کرده باشند چه خیر
  • اما اگر هیچ کدام از ان ها اطلاع نداشته اند که زن در عده است و آگاه نبوده اند که عقد کردن زنی که در عده است ، حرام می باشد دو وضعیت پیش می آید : ۱ اگر با یکدیگر نزدیکی کرده باشند، زن بر آن مرد حرام ابدی می شود و اگر رابطه جنسی میان آن ها برقرار نشده باشد حرام نخواهد شد.البته در این موضوع خاص اختلاف نظرهای بسیاری میان علما وجود دارد و همچنان نظری قطعی بر این مسئله وجود ندارد.

 

حکم عده عقد موقت بدون اجازه پدر چگونه است؟

در صورتی که زن بدون کسب اجازه از پدر عقد نکاح موقت کند و باور داشته باشد که عقدش صحیح و درست بوده است و با مرد رابطه جنسی (دخول کامل) برقرار کند در این شرایط باید عده وطی به شبهه نگه دارد.

آیا زن یائسه باید عده نگه دارد؟

در صورتی که زن یائسه باشد لزومی ندارد که عده نگه دارد.فلسفه عده نگه داشتن به این خاطر است که در صورتی که زن باردار باشد ، تکلیف پدر فرزندی که در بطن دارد مشخص باشد

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *