حضانت فرزند

ده سوال رایجی که درباره حضانت فرزند پرسیده می شود ؟

وقتی که با مسئله ای به نام حضانت فرزند رو به رو می شوید یکی از مهمترین تصمیمات برای زندگی شما محسوب می شود. مطمئنا تمام تلاش خود را می کنید تا حضانت فرزند خود را برعهده بگیرید. احتمالا سوال های بسیاری خواهید داشت .

سوالات متداول در خصوص حضانت فرزند

در ادامه می خواهیم به سوالاتی که راجع به حضانت فرزند برای شما عزیزان پیش می آید پاسخ دهیم.

چه عواملی در هنگام تعیین حضانت فرزند مورد توجه دادگاه قرار می گیرند؟

دادگاه ها تصمیمات مربوط به نگهداری از کودک را براساس آنچه که به صلاح فرزند است، می گیرد. به طور معمول، یک سری از عوامل معیار و ملاک این تصمیم قرار می گیرند. در حالی که عوامل متغیری هم در سرایط مختلف ممکن است لحاظ شود.از جمله:
• قدرت رابطه هر کدام از والدین با فرزند،
• نیازهای عاطفی و رشد کودک،
• سن و سلامت کودک و والدین،
• ثبات محیط خانه هر یک از والدین
• ارتباط کودک با جامعه و مدرسه فعلی،
• توانایی و تمایل والدین برای مراقبت از نیازهای جسمی و روانی کودک،
• آیا والدین مایل به همکاری و همراهی هستند یا خیر
• هر گونه شواهدی درباره سوء استفاده از کودکان یا خشونت خانگی
دادگاه ممکن است بسته به شرایط پرونده شما، حضانت مشترک را صادر کند .
در حالی که بعضی از کشور ها به حضانت مشترک یا توافقی عمل می کنند، دیگر کشورهایی مانند ایران ترجیح می دهند که یکی از والدین مراقب اصلی فرزند خود باشد (در حالیکه پدر و مادر دیگر حق دسترسی و ملاقات با آن ها را داشته باشند ). اگر برای فهمیدن این که دولت شما در مورد مسائل مربوط به نگهداری از کودک چه قوانینی دارد به کمک احتیاج دارید ، با وکیل پایه یک دادگستری تماس بگیرید.

 چه اختلافی بین یک توافق عمومی و یک حضانت مشترک وجود دارد؟

اگر شما حضانت تحت نظارت (یا حضانت کامل) را گرفته اید گرفته اید، هم از نظر جسمی و هم حقوقی، اختیار فرزند خود را در اختیار دارید. به عبارت دیگر، فرزند شما با شما زندگی می کند و شما مسئول تصمیمات مهم فرزند خود (مانند تصمیم گیری در مورد مراقبت های بهداشتی، تحصیلات و مذهب) هستید. والدی که حشانت فرزند را بر عهده ندارد باید از فرزند خود حمایت مالی داشته باشد و ممکن است از لحاظ حقوقی (براساس شرایط) حق دسترسی و ملاقات با وی را هم داشته باشند.
والدین وقتی که هر دو مسئولیت پرورش فرزند خود را دارند،حضانت فرزند (یا نگهداری مشترک) را به اشتراک می گذارند. حتی اگر توافق کرده اید، ممکن است حضانت فیزیکی را با پدر و مادر دیگر تقسیم نکنید. در عوض، حضانت به نحوی تقسیم خواهد شد که به صلاح فرزند باشد. به عنوان مثال، یکی از والدین ممکن است نگهداری فیزیکی قبل از تعطیلات و تعطیلات مدرسه را داشته باشد، در حالیکه والد دیگر در کل سال تحصیلی از فرزند خود مراقبت می کند تا هنگامی که کودک به سن قانونی و ۱۸ سالگی برسد همین منوال ادامه پیدا خواهد کرد .

کدام یک از والدین احتمال بیشتری دارند که به طور انفرادی حضانت فرزند را عهده دار شوند – پدر یا مادر؟

در گذشته، همیشه حق حضانت با پدر و در صورتی که پدر فوت کرده بود، به جد پدری سپرده می شد و اصولا مادر سهمی از حضانت فرزندش نداشت. با این حال، قوانین حضانت مدرن و جدید تر از نظر جنسیتی بی طرف هستند و برای دریافت حضانت فرزند برای زن نیز راه هایی را متصور شده است
با این حال،هم چنان نیز گرفتن حضانت فرزند برای مادران بسیار سخت است.خیلی از زنان ترجیح می دهند با بخشیدن حق و حقوق خود حضانت فرزند را بر عهده بگیرند. اگر سوالی درمورد حقوق حضانت فرزند دارید، با حرفه ای ترین وکیل در تهران نگهداری از کودک محلی تماس بگیرید.

 چه کسی تصمیم می گیرد که برنامه ملاقات با فرزند به چه صورت باشد ؟

دادگاه های خانواده ترجیح می دهند تا برنامه های دیدار با فرزند را خود والدین انتخاب کنند. در حقیقت، بسیاری از کشورها ها قبل از اینکه دادگاه یک وکیل حضانت را تعیین کند، نیاز به واسطه گری دارد. (شما همچنین ممکن است برای شرکت در کلاس های والدین ثبت نام کنید.) به طور معمول، مراجعه داوطلبانه یا زمان بندی فرزندتان باید به تصویب دادگاه نیز برسد . با این حال، اگر شما نمی توانید درباره یک زمان بندی ملاقات با یکدیگر موافقت کنید، دادگاه یک برنامه (به طور معمول بر اساس صلاح کودک) صادر می کند.

کدام یک از والدین حضانت اصلی را بر عهده خواهد گرفت اگر که زن و شوهر ازدواج نکرده و دستور دادگاه وجود ندارد؟

اگر والدین ازدواج نکنند، حقوق حضانت آن ها بسته به کشوری که در آن زندگی می کنید ، متفاوت خواهد بود. در بعضی از کشور ها، اگر زنی ازدواج نکند، به عنوان پاداش حضانت دائم فرزند را در اختیار می گیرد ، این که پدر نیز درخواست حضانت داشته باشد ..
اگر شما یک پدر ازدواج نکرده هستید ، حق دارید که درخواست حضانت داشته باشید ، اگر نام شما در گواهی تولد فرزند نبود، این ممکن است شامل ارسال آزمایش DNA به دادگاه باشد. هنگامی که والد بودن شما به شکلی قانونی ایجاد می شود، حضانت باتوجه به بهترین صلاح کودک به شما اعطا می شود.

حضانت فرزند

 آیا می توانم فرزندم را با خود ببرم اگر که تصمیم به خروج از کشور داشته باشم ؟

اکثر دستورات حضانت اجازه نمی دهد که کودک بدون اجازه از دادگاه و والد دیگر به بیرون از کشور سفر کند. قبل از این که شما حرکت کنید، باید به دادگاه از شرایط عوض شده خود اطلاع دهید و پرونده را برای اصلاح برنامه فرزندتان در پرونده خود ارسال کنید. شما باید نشان دهید که این تغییر در زندگی کودک و نقل مکان به نفع وی می باشد .
اگر فرزند خود را بدون تصویب دادگاه از کشور خارج می کنید ، شما در معرض خطرس جدی برای از دست دادن حضانت و مواجه شدن با جریمه و چه بسا پرونده های کیفری قرار می گیرید. بسیار مهم است که قبل از ترک کشور، همه مسائل مربوط به حضانت را رفع کنید.

 آیا می توانم نام خانوادگی فرزندم را از نام خانوادگی پدرش به نام خانوادگی خودم تغییر دهم؟

شما نمی توانید به طور قانونی نام فرزند را بدون یک حکم دادگاه تغییر دهید. بعضی مواقع والدین به طور متقابل موافقند که نام خانوادگی فرزند را تغییر دهند. اگر پدر و مادر دیگر فرزند شما به تغییر اسم اعتراض نکنند، قاضی معمولا درخواست شما را تایید می کند.
با این حال، اگر پدر و مادر دیگر به تغییر اسم (حتی اگر آن ها در زندگی فرزندتان نباشند) اعتراضی داشته باشند ، شما باید نشان دهید که تغییر اسم به نفع و صلاح کودک است. به عنوان مثال، اگر بتوانید ثابت کنید که نام خانوادگی فرزندتان موجب آسیب جدی یا خجالت کشیدن وی می شود، تغییر نام ممکن است تایید شود.
اگر دادگاه تغییر نام فرزند شما را تصویب کند، هنوز باید به اداره تامین اجتماعی و سازمان های دولتی اطلاع دهید. در غیر این صورت، نام فرزند شما در گواهینامه تولد و کارت اعتباری شما به روز نمی شود.

حضانت فرزند بعد از طلاق توافقی

 آیا قوانین نگهداری از کودک و حضانت می توانند تغییر یا اصلاح شوند؟

دادگاه ها می دانند که نیازها و منافع کودک در طول زمان تغییر می کند. در حالی که بعضی از کشور ها یک دوره انتظار را اعمال می کنند (زمانی که امکان بازنویسی مجدد وجود نداشته باشد)، شما معمولا می توانید توافقنامه نگهداری خود را تغییر دهید، اگر بتوانید اثبات کنید که شرایط به طور قابل توجهی تغییر کرده است (و حضانت فعلی کودک دیگر به نفع و صلاح کودک نیست). به عنوان مثال، ممنوعیت نگهداری ممکن است تغییر کند، اگر شواهدی از سوء استفاده وجود داشته باشد یا اگر پدر و مادر دیگر قادر به مراقبت مناسب از کودک نباشند.
اگر شما و پدر و مادر دیگر فرزندتان هستید می توانید تغییر در حضانت کودک را درخواست کنند، دادگاه به طور معمول توافق جدید شما را تصویب می کند. با این حال، اگر پدر و مادر دیگری به تغییرات پیشنهادی شما اعتراض کنند، دادگاه یک جلسه دادگاه را برگزار می کند و آنچه را که به نفع و صلاح فرزند است را تعیین می کند. (بسته به شرایط جدید، دادگاه ممکن است حضانت مشترک یا تکی را اعطا کند.)

 پشتیبانی از کودک چیست و چه چیزی پوشش می دهد؟

حمایت از کودکان به مقدار هزینه ای گفته می شود که هر کدام از والدین موظف هستند که برای مایحتاج کودک(ا زقبیل غذا،مسکن، لباس و…) پرداخت کنند.. بعضی از کشور ها دارای دستورالعمل های حمایت از کودک هستند که به دادگاه ها کمک می کند تا پرداخت های عادلانه و مناسب را محاسبه کنند، در حالی که سایر دولت ها به طور خاص بر اساس حمایت مالی قوانین خود را بنا می کنند . (هم چنین ممکن است شما بتوانید از طریق میانجی گری یا حل اختلافات در مورد پرداخت کمک به فرزند مذاکره کنید.)
حتی اگر شما و والدین دیگر در مورد میزان حمایت فرزند که مورد نیاز است موافقت کنید، هنوز هم باید به دنبال تصویب آن توسط دادگاه باشید. بدون حکم دادگاه، توافقنامه حمایت از فرزند شما ممکن است بسیار دشوار باشد. (هنگامی که دستورالعمل حمایت از فرزند دارید، می توانید برای کمک به اجرای حقوق خود از دادگاه درخواست کنید.)

آیا من به یک وکیل برای مسائل مربوط به نگهداری از کودک نیاز دارم؟

موارد نگهداری و حضانت کودک به سرعت می تواند تبدیل به مسئله ای پیچیده و متضاد شود . اکثر والدین از کمک یک وکیل حضانت و متخصص در امور خانواده بهره مند می شوند. یک مشاوره حقوقی می تواند به شما در درک حقوق تان کمک کند، دعوای حضانت شما را می تواند آماده کند و ممکن است با پدر و مادر دیگر وارد مذاکره شود (و این گونه از دعواهای طولانی مدت اجتناب می کند ) شما ممکن است با خود بگویید که هزینه های استخدام یک وکیل حضانت کاملا صرفه دارد.
خب این تمام سوالاتی بود که ممکن است به عنوان فردی که تصمیم دارد حضانت فرزندش را به دست آورد برایتان مطرح بوده باشد .در هر صورت می توانید برای دریافت مشاوره حقوقی از بهترین وکیل تهران با شماره های درج شده در بالای صفحه تماس بگیرید
سفیر صلح، سایت جامع اطلاع رسانی حقوقی در خدمت شما هم میهنان عزیز و گرامی می باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *