فسخ نکاح

فسخ نکاح | بطلان نکاح

فسخ نکاح یا بطلان نکاح یکی از مواردی است که قانون گذار برای شرایط خاصی پیش بینی نموده است تا طرفین در صورت پشیمانی بتوانند از آن استفاده کننددر عقد نکاح هیچ کدام از طرفین نمی توانند برای خود حق فسخ یا بطلان نکاح در نظر بگیرند چرا که عقد نکاح یکی از عقود لازم است اما در مواردی محدود می توان این حق را برای طرفین متصور شد.

حق فسخ نکاح

وکیل پایه یک دادگستری می گوید بالعکس  دیگر قراردادها در عقد نکاح طرفین یا یکی از آن ها این امکان را ندارند که  حق فسخی برای خود در نظر بگیرند. به سخن دیگر عقد نکاح از عقود لازم است و مصلحت و ضرورت استمرار و تداوم  و ثبات خانواده هم اقتضای این مسئله را دارد، ولی قانون گذار جهت پیشگیری از ضرر و زیان طرفی که در معرض عیوب موجب فسخ نکاح قرار می ‌گیرد به شکلی صریح و مشخص موارد فسخ نکاح را تعیین نموده است.این موارد محدود و منحصر به همان موارد مصرح قانونی است.

تفاوت فسخ نکاح با طلاق

فسخ نکاح یکی از موارد ابطال نکاح است که فرق های عدیده ای با واقعه طلاق دارد:

طلاق یک عمل حقوقی است که با انجام تشریغات خاصی صورت می گیرد و باید حتما و ضرورتا صیغه طلاق میان زوجین جاری شود و هم چنین حضور دو شاهد مرد در آن ضروری است اما فسخ نکاح تنها به اختیار و اراده یکی از طرفین صورت می گیرد.(بر طبق ماده ۱۱۳۲ قانون مدنی )

– طلاق در صورتی صحیح خواهد بود  که شرایط خاصی در زن وجود داشته باشد  اما بر اساس ماده ۱۱۳۲ قانون مدنی رعایت این ترتیب در فسخ نکاح ضرورتی ندارد و شرط نخواهد بود  . به عنوان مثال فسخ نکاح در دوران عادت ماهیانه و نفاس زن ممکن است. در حالی که طلاق دادن  زن در این دوران صحیح نخواهد بود . (ماده ۱۱۴۰ قانون مدنی)

– قبل از وقوع طلاق بایستی از دادگاه حکم یا اجازه مورد نظر (گواهی عدم امکان سازش یا هر دلیل و عذر دیگری)  گرفته شده اما  فسخ نکاح نیاز به اجام این شرط وجود ندارد و رسیدگی دادگاه تنها منحصر به احراز وجود حق فسخ است و وظیفه ای در باب اصلاح زوجین و ارجاع آن ها به داوری ندارد.

– طلاق مخصوص نکاح دائم است اما مسئله فسخ نکاح یا بطلان نکاح در دائم و منقطع یک جور  است (مواد ۱۱۵۲ و ۱۱۵۳ قانون مدنی)

– واقعه طلاق یک اقدام حقوقی یک طرفه (ایقاع) است که توسط شوهر یا نماینده قانونی او (دادگاه) صور ت می پذیرد در حالی که فسخ ممکن است به وسیله شوهر یا زن انجام گیرد .

– در شکلی از طلاق که به آن طلاق رجعی می گویند شوهر این امکان را دارد که در زمان عده به همسر خود  رجوع کند، ولی در فسخ نکاح امکان رجوع وجود ندارد و تشکیل دوباره خانواده جز با نکاح مجدد و تازه میسر نخواهد بود

– در صورتی که مرد قبل از رابطه زناشویی زوجه خود را طلاق دهد، زن مستحق نصف مهریه خواهد بود  (ماده ۱۰۹۲ قانون مدنی) اما هر زمان که عقد نکاح به هر دلیلی پیش از رابطه زناشویی فسخ شود، زن حق ندارد که مهریه خود را طلب کند و حق مهریه او ساقط خواهد شد ، مگر در صورتی که موجب فسخ ، عنن باشد که زن مستحق نصف مهریه است.

– فسخ نکاح هرچند بار که بین زن و مرد اتفاق افتد ایجاد حرمت نمی‌کند(به این معنی که آن زن و مرد نسبت به یک دیگر حرام نخواهند شد ).

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *