تنفیذ وصیت نامه

تنفیذ وصیت نامه

آیا می دانید تنفیذ وصیت نامه چیست؟ در ابتدا باید راجع به خود وصیت نامه صحبت های داشته باشیم و معنای ضمنی این اصطلاح حقوقی را بدانیم.وصیت نامه امکانی است که قانون گذار به افراد می دهد تا بنا به صلاحدید خود تا یک سوم اموال خود را پس از وفات به هر شخصی که می دانند بسپارند و آن دسته از افراد می توانند ، در آن اموال تا هر گونه دخل و تصرفی که می دانند ، انجام دهند.
گاهی عین مال وصیت می شود و برخی مواقع نیز منفعت َآن به افراد سپرده خواهد شد.شما می توانید جهت اطلاعات بیشتر راجع به مسائل مختلف راجع به ارث با بهترین وکیل در تهران صحبت کنید.

اختیار موصی برای تصرف در اموال خود به جهت وصیت نامه

اگرچه هر شخصی این امکان را دارد که به نحوی که دلش خواست در امور مالی خود دخل و تصرف کند ولی در مورد مسئله وصیت نامه، قانون گذار موصی را محدود کرده است و وی نمی تواند بیش از آن که برایش تعیین شده است در مال خود تصرف نماید.فرد این امکان را دارد که درباره مال خود هر گونه دخل و تصرفی داشته است اما به خاطر این که شخص وصیت کننده فوت نموده است ، مالکین اصلی اموال متوفی ورثه وی خواهند و لذا موصی نمی تواند بدون اجازه از ورثه به گونه ای در اموال وصیت شده دخل و تصرف کند که به ضرر ورثه باشد.

فرد می تواند تنها یک سوم اموال خود را به صورت قانونی و مجاز به اشخاصی غیر از ورثه وصیت کند.به همین علت چون وصیت نامه تنها پس از فوت موصی اعتبار قانونی خواهد داشت، در صورتی که میزان وصیت نامه بیش از یک سوم اموال باشد ، ضرر و زیان متوجه ورثه خواهد شد و به همین دلیل حق ورثه پایمال خواهد شد.دادگاه تنها یک سوم اموال وصیت شده را قانونی خواهد دانست و باقی آن به ورثه مسترد خواهد نمود.

وصیت نامه

عدم نفوذ و تنفیذ وصیت نامه

عدم نفوذ معامله به وضعیتی گفته می شود که فردی که اختیار اموال شخص دیگری را دارد نمی تواند بیش از آن چه که برایش تعیین شده است ، دست به معامله بزند .در صورتی که چنین کاری انجام دهد ، آن معامله فاقد اعتبار حقوقی خواهد بود ولی باطل نمی شود و تنها به اندازه مقدار مشخص می توان در آن اموال دخل و تصرف نمود.در صورتی که مالک اصلی ،آن معامله را رد کند ، کل معامله باطل می شود و چنین معامله ای هیچ گونه اثر و اعتبار حقوقی نخواهد داشت اما در صورتی که مالک اصلی معامله را بپذیرد و به اصطلاح تنفیذ نماید ، اقدامات نماینده قانونی وی صحیح و درست خواهند بود.

مرجع صالح برای رسیدگی به وصیت نامه غیرنافذ

پس از این که مالک اموال فوت نمود، ورثه وی باید برای تصفیه دیون و بدهی ها و البته مطالبات وی دست به اقدام بزنند.به همین علت در ابتدا ورثه متوفی مشخص می شوند و قانون یک مدیر را برای رسیدگی به مطالبات و دیون متوفی تعیین خواهد کرد در صورتی که وصیت نامه شامل بیش از نیمی از اموال باشد ، در آن صورت دادگاه محل زندگی متوفی به این مسئله رسیدگی خواهد کرد و تنفیذ یا عدم تنفیذ ورثه را به عنوان مالکین حقیقی و قانونی آن مطالبه خواهد کرد.

وکیل متخصص دعوی تنفیذ وصیت نامه

گروه وکلای سفیر صلح آماده است تا کلیه دعاوی تنفیذ وصیت نامه را پیشتیبانی کرده و در این باره به شما مشاوره حقوقی ارائه دهد.جهت تماس با بهترین وکلای ما می توانید با شماره های مندرج در بالای صفحه تماس بگیرید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *