لایحه الزام به تنظیم سند رسمی

لایحه الزام به تنظیم سند رسمی | حق الوکاله الزام به تنظیم سند

همان گونه که احتمالا می دانید ، هرگاه تصمیم به فروش اموال غیر منقولی مانند ملک یا زمین و اموال منقولی که سند دارند مانند خودرو داشته باشید باید سند آن اموال را به نام خریدار بزنید.

اما به راستی همه چیز به این سادگی ها نخواهد بود و به گفته ی بهترین وکیل تهران همواره مشکلاتی در این زمینه پیش می آید که افراد را وادار به مراجعه به یک وکیل حقوقی می کند.

جهت تماس با گروه وکلای سفیر صلح می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید :

۲۶۶۴۳۹۰۸ ۰۲۱

۰۹۱۲۱۹۹۴۱۷۶

یکی از این مشکلات رایج در زمینه ی عدم اجرای تعهد نسبت به مبایعه نامه یا قولنامه می باشد.

لایحه الزام به تنظیم سند رسمی

لایحه الزام به تنظیم سند رسمی

ممکن است شما به عنوان خریدار ملکی را از طریق قولنامه خریداری کرده باشید و در آن قولنامه ذکر شده باشد که طرف فروشنده موظف است که در تاریخ مشخصی به دفاتر ثبت اسناد رسمی (که با توافق یکدیگر تعیین کرده اید) مراجعه کرده و سند مالکیت آن ملک را انتقال دهد. در چنین شرایطی برخی مواقع پیش می آید که فروشنده از مراجعه به دفتر ثبت خودداری می کند و یا به خاطر این که سند ملک هم چنان در اختیار خودش است ، اقدام به نوشتن چندین مبایعه نامه کرده و در واقع ملک مزبور را به چندین خریدار می فروشد.

در این مواقع قانون برای صیانت از حقوق فروشنده ، بندی به نام الزام به تنظیم سند رسمی را در نظر گرفته است که چنان چه هر یک از موارد و عدم اجرای تعهد از سوی فروشنده رخ داد ، خریدار با مراجعه به دادگاه و تنظیم دادخواستی تحت عنوان لایحه الزام به تنظیم سند رسمی ، بتواند سند ملک خریداری شما را به نام خود کند.

در ادامه یک نمونه لایحه را آورده ایم. با ما همراه باشید:

الزام به تنظیم سند و تحویل یک واحدآپارتمان واقع در شهریار از پلاک ثبتی ۱۹۶۱/۱۶۰ به انضمام خسارات قانونی و حق الوکاله وکیل مقوم به ۶۱۰۰۰۰۰۰ ریال رونوشت مصدق بیع نامه شماره ۳۱۱۲۹ ورونوشت گواهی عدم حضورو رونوشت کارت ملی خواهان و وکالتنامه وکیل عندالزوم شهادت شهود با سلام احتراماً به وکالت از خواهان اعظم خالصی به استحضار می رساند: ۱- موکل اینجانب در تاریخ ۲۱/۰۷/۹۶ اقدام به خرید یک واحد آپارتمان به پلاک ثبتی ۱۹۶۱/۱۶۰ واقع در شهرستان شهریار  از آقای قاسم بشیری (فروشنده) می نماید. ۲- با حلول اجل و در حین مراجعات مکرر موکل به مرحوم قاسم بشیری و عدم حضورایشان در دفترخانه ایشان متاسفانه فوت می نماید.که به همین دلیل وراث ایشان به سمت قائم مقامی به عنوان خوانده دعوت شدند. لذا با عنایت به مراتب مارالذکر و اینکه با رعایت تسلسل ایادی سند ملک باید به نام موکل منتقل شود تقاضای رسیدگی و الزام خواندگان به تنظیم سند رسمی واحقاق حقوق حقه موکل مورد استدعاست. با احترام

در مثال بالا همان گونه که می بینید ، عدم مراجعه فروشنده به خاطر متوفی شدن ایشان می باشد و هم اکنون طرف دعوا، وراث وی به حساب خواهند آمد. به همین خاطر پس از طی مراحل انحصار وراثت، دادگاه وراث را مکلف خواهد کرد که بنا بر قرارداد موجود ، سند رسمی را به نام فروشنده ملک مزبور بزنند!!

حق الوکاله الزام به تنظیم سند

معمولا سوالی که در این باره وجود دارد این است که حق الوکاله یک وکیل ماهر و خبره چقدر است ؟

برای پاسخ به این سوال باید بگوییم که حق الوکاله هر وکیلی با توجه به ارزش پرونده تعیین می شود و دعاوی مربوط به الزام به تنظیم سند نیز از این قاعده مستثنی نیستند!!

به همین خاطر یک وکیل در ابتدا بررسی خواهد کرد که ارزش کلی پرونده چقدر است و به نسبت آن ۶ درصد از کل ارزش را به عنوان حق وکاله ی خود در نظر خواهد گرفت.

الزام به تنظیم سند در صورت فوت فروشنده

همان طور که ذکر کردیم یکی از مشکلات رایج به هنگام تنظیم سند رسمی و عدم حضور فروشنده در دفتر ثبت اسناد رسمی ، ممکن است به خاطر فوت وی باشد.

اما در چنین شرایطی تکلیف خریدار چه خواهد بود ؟ آیا با فوت فروشنده ، اثر فروش ملک مزبور ساقط خواهد شد ؟

برای پاسخ به این سوال باید بگوییم که هیچ چیزی سبب نخواهد شد که خریدار در این معامله متضرر شود.چرا که در صورتی که فروشنده فوت نماید ، وراث وی ناچار خواهند بود که به تعهدات متوفی پای بند باشند.

به همین خاطر پس از طی نمودن فرآیند انحصار وراثت و هم چنین تادیه دیون ممتازه ی مرحوم، یکی از وراث وی در دفتر ثبت اسناد رسمی حاضر خواهد شد و با در دست داشتن مدارک مربوطه به جای متوفی اقدام به انتقال سند خواهد کرد.

در انتها باید بگوییم که مشکل و معضل الزام به تنظیم سند رسمی امروزه در دادگاه رشد چشم گیری داشته است و تمام این مسائل به خاطر این است که اصولا افراد به هنگام عقد یک قرارداد بیع با وکیلی خبره و ماهر مشورت نمی کنند.

مشاوره با وکیل می تواند تا حد زیادی از بروز چنین مشکلاتی پیشگیری کرده و شما را در مسیر صحیحی قرار دهد.

کافیست نگاهی به حجم پرونده های ورودی دادگاه بیاندازید تا متوجه شوید چند نفر در سراسر کشور هستند که به خاطر پیش فروش آپارتمان یا خرید یک ملک دچار چنین مشکلاتی شده اند.

به همخین خاطر توصیه اکید ما به شما این است که قبل از هر چیزی با یک وکیل صحبت کنید.

جهت تماس با گروه وکلای سفیر صلح می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید :

۲۶۶۴۳۹۰۸ ۰۲۱

۰۹۱۲۱۹۹۴۱۷۶

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *