دادگاه صالح برای مطالبه مهریه

دادگاه صالح برای مطالبه مهریه | محل دادگاه طلاق | محل مطالبه مهریه

دادگاه صالح برای مطالبه مهریه

دادگاه صالح برای مطالبه مهریه کجاست؟ این سوالی است که زنان بسیاری به کرات از ما به عنوان مرجع پاسخگویی به سوالات حقوقی می پرسند.

پیش از هرچیزی باید هشدار دهیم که مطالبه مهریه مسئله ساده و راحتی نیست و پرونده های این چنینی برای به نتیجه رسیدن نیاز به صبوری و زمان دارند.

توصیه می کنیم که از کمک های بهترین وکیل طلاق در این روند استفاده کنید تا زمان این پیگیری کوتاه تر شده و نتیجه ی بهتر و قابل قبول تری اخذ کنید.

دادگاه صالح برای مطالبه مهریه

دادگاه صالح برای مطالبه مهریه

گروه وکلای سفیر صلح ، با داشتن سال ها تجربه در انجام و پیگیری دعاوی خانواده بهترین انتخاب شما جهت استخدام یک وکیل می باشد.

جهت تماس با گروه وکلای سفیر صلح می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید :

۲۶۶۴۳۹۰۸ ۰۲۱

۰۹۱۲۱۹۹۴۱۷۶

اما در پاسخ به سوالی که در بالا ذکر کردیم باید این گونه گفت که مرجع صالح برای رسیدگی به کلیه دعاوی خانواده ، همان دادگاه خانواده در محل سکونت زوجین می باشد.

در صورتی که تصمیم به مطالبه مهریه خود گرفته اید ، با در دست داشتن کلیه مدارک خود به دادگاه خانواده محل زندگی خود رفته و درخواست خود را تقدیم دادگاه کنید.

به خاطر داشته باشید که برای مطالبه مهریه بهترین اقدام در وهله اول ،معرفی اموال همسرتان است تا با توقیف آن ها توسط دادگاه، بتوان مهریه را دریافت نمود.

هزینه دادرسی به این قبیل پرونده ها، به ازای هر یک میلیون تومان، ۳۰ هزار تومان خواهد بود که البته می توانید درخواست اعسار دهید.

یک وکیل پایه یک دادگستری می تواند به شما در این زمینه کمک های فراوانی کند و شما را از روند قانونی رسیدگی به دعاوی خانواده آگاه سازد

مرجع صالح دیگری که جهت مطالبه مهریه وجود دارد ، اجرای ثبت اسناد رسمی است که البته به میزان نیم عشر دولتی هزینه اجرا پرداخت می‌ کند.

دادگاه صالح برای مطالبه نفقه

در ابتدا باید بگوییم که ترک انفاق ، به دو صورت می تواند مطرح شود : حقوقی و کیفری

اگر این دعوا به صورت حقوقی مطرح شد، طبق قانون آیین دادرسی مدنی، اصل این است که دادگاه محل اقامت خوانده دعوا، صالح به رسیدگی است بنابراین در این مورد باید محل اقامت شوهر را ملاک قرار داد. اما از جهت کیفری قضیه باید خاطرنشان ساخت که در اصطلاح، یک جرم دارای عنصری مادی است. عنصر مادی یک جرم همان رفتار مجرمانه است و ساختار استثنایی برخی جرایم به این صورت است که استمرار می یابند. در خصوص دادگاه کیفری صالح برا ی رسیدگی به جرایم مستمر باید این نکته را مورد توجه قرار داد که طبق اصول دادرسی کیفری تمامی دادگاه هایی که جرم مستمر در آن محل ها استمرار یافته است، صالح به رسیدگی هستند.

دادگاه صالح برای مطالبه مهریه

دادگاه صالح برای مطالبه مهریه

دادگاه صالح برای طلاق از سوی زوج

هنگامی که طلاق از سوی زوج درخواست شده باشد ، دادگاه صالح برای رسیدگی به این دعاوی،محل سکونت زوجه می باشد.

به همین دلیل در ابتدا مرد باید به دفاتر قضایی مراجعه کرده و مدارک لازم را به آن محل تقدیم کند.

نکته ای که باید در نظر داشت این است که در صورتی که عقدنامه در اختیار زوج نباشد ، وی باید به دفترخانه محل وقوع عقد مراجعه کرده و شناسنامه خود را تحویل دهد و رونوشتی از عقد نامه تحویل بگیرد.

چرا که بدون عقدنامه ، امکان ثبت درخواست در مراجع قضایی وجود نخواهد داشت.

حسب ماده ۲۹ قانون حمایت خانواده، دادگاه تکلیف دارد که در پرونده طلاق، تعیین تکلیف امور مالی یا غیر مالی مرتبط با زوجیت را انجام دهد. اما در دوران عقد اجرت المثل، حضانت و نحله مصداق ندارد و فقط بحث مهریه و نفقه مطرح است. چنانچه بین زوجین نزدیکی واقع نشده باشد مهریه مندرج در سند ازدواج نصف خواهد شد و زوج مکلف می شود که برای طلاق مهریه استحقاقی زوجه را پرداخت نماید.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *