فرق مبایعه نامه و قولنامه

فرق مبایعه نامه و قولنامه

حتما تا به حال برای شما هم پیش آمده است که برای عقد یک قرارداد میان این دو عبارت سردرگم مانده اید و نمی دانید که چه معنایی دارند. در این مطلب به سراغ دکتر مرتضی امیری وکیل دادگستری رفته ایم و پاسخ را جویا شده ایم. با ما همراه باشید

جهت تماس با گروه وکلای سفیر صلح می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید :

26643908 021

09121994176

مبایعه نامه همان گونه که از نام آن پیداست به قرارداد بیعی گفته می شود که میان خریدار و فروشنده بسته می شود. در واقع به موجب این قرارداد ، ملک یا خودرو یا هر چیز دیگری به قرارداد گذاشته می شود.

اما به گفته مشاور حقوقی گروه وکلای سفیر صلح ، معنای ضمنی قولنامه متفاوت است. تصور کنید که ملکی را در اختیار دارید که هنوز کارهای آن به طور کامل انجام نشده است. به عنوان مثال، امور مربوط به شهرداری و .. آن به اتمام نرسیده است.یا این که هم چنان در حال ساخت و ساز آن ملک هستید اما تصمیم به فروش آن دارید.

به موجب قولنامه ، دو طرف قرارداد ( مبیع و بایع ) متعهد می شوند که در زمان مشخصی و بر اساس آن چه که در قرارداد ذکر شده است ، قرارداد رسمی را امضا کنند.

البته در صورتی که از یک وکیل پایه یک دادگستری در این باره سوال کنید ، حتما پاسخ می شنوید که از منظر قانونگذار ، تفاوت حقوقی میان این دو نوع قرارداد وجود ندارد و از لحاظ قانونی ؛ هر دو شرایط یکسانی دارند.

سوال دیگری که به کرات پرسیده می شود این است که آیا به موجب مبایعه نامه یا قولنامه می توان طرف قرارداد را به اجرای مفاد آن وادار نمود؟

برای پاسخ به این سوال باید بگوییم که قانونگذار اسنادی مانند قولنامه را معتبر می شمارد و با استناد به مفادی که در آن درج شده است می توان هر یک از طرفین قرارداد را به اجرای تعهدات خود وادار نمود.

مبایعه نامه خودرو

در مبایعه نامه خودرو همان گونه که در بالا ذکر کردیم ، در ابتدا باید هر دو طرف قرار داد بر سر یک سری شرایط توافق داشته باشند.

در مبایعه نامه خودرو ، پیش از هر چیزی باید مشخصات خریدار و فروشنده ذکر شود. پس از آن مشخصات کامل خودرو مشخص باشد. به عنوان مثال مدل ماشین ؛ سیستم، رنگ و … در مبایعه نامه ذکر خواهد شد.

پس از آن یکی از مهم ترین نکات مبایعه نامه را باید ذکر کنید و آن ثمن معامله است. در واقع شما باید در مبایعه نامه ذکر کنید که در ازای چه مقدار ثمن ( پول) این قرارداد فروش شکل گرفته است.

طرفین متعهد شدند جهت تنظیم سند ، طبق قرارداد در تاریخ به حروف ……………………….به همراهی یکدیگر به مرکز تعویض پلاک مراجعه کنند و در تاریخ  ……………. در دفتر اسناد رسمی شماره ………………………… حاضر شوند و فروشنده متعهد گردید سند را به نام خریدار یا هر کس که خریدار معرفی نماید انتقال دهد. در ضمن، اجرای تعهد ( تنظیم سند ) از طرف فروشنده بنام منتقلٌ الیه بعدی ، منوط به احراز انتقال از طریق ارائه قرارداد می باشد و در صورت عدم حضور هر یک از طرفین در دفتر خانه اسناد رسمی مربوطه ، گواهی سر دفتر مثبت تخلف نامبرده می شود .

مبایعه نامه زمین

درباره ی خرید و فروش ملک نیز شرایط مشابهی حاکم است. خیلی مواقع پیش می آید که افراد زمین یا ملکی را مبایعه نامه می کنند اما به دلیل نوسان قیمت ، از نوشتن مبایعه نامه پشیمان می شوند. به همین خاطر گاهی پیش می آید که این مسئله موجب بروز مشکلاتی در زمینه های حقوقی می شود.

شرایط فسخ مبایعه نامه

وقتی که از فسخ قرارداد یا مبایعه نامه صحبت می کنیم ، منظورمان دقیقا چیست ؟

فسخ به معنای زایل کردن می باشد و فسخ مبایعه نامه نیز به این معناست که مفاد آن از درجه ی اعتبار اجرایی ساقط می شوند.

فسخ قرارداد یا به درخواست یکی از طرفین قرارداد پیش می آید و یا این که به موجب دستور صریح قانون باید چنین فسخی صورت بگیرد.

حال در این شرایط سوالی که مطرح است این است که در چه شرایطی می توان مبایعه نامه را فسخ نمود ؟ در ادامه تصمیم داریم به برخی از این شرایط اشاره ای داشته باشیم.

  1. قصد؛ فسخ‌کننده باید انحلال قرارداد را اراده کند.
  2. رضا؛ فسخ‌کننده باید راضی به فسخ معامله باشد و اگر با اکراه چنین کرد، این فسخ اثر حقوقی ندارد.
  3. اهلیت؛ کسی که می‌خواهد عملی حقوقی را فسخ کند، باید اهلیت این کار را داشته باشد و از نظر عقل و سن نیز مشکلی نداشته باشد.

خیلی مواقع پیش می آید که فسخ قرارداد به صورت اجباری و بدون رضایت یکی از طرفین صورت گرفته است. در چنین شرایطی باید در نظر داشته باشید که این فسخ اعتبار قانونی ندارد چرا که هر گونه قرارداد یا امضایی که به زور و اجبار دریافت شده باشد ، از درجه اعتبار ساقط است و قابلیت استماع در دادگاه را ندارد.

نکته ی دیگر این است که قراردادها باید میان افرادی صورت گیرند که اهلیت داشته باشند. اما اهلیت به چه معناست ؟ قانونگذار اهلیت را این گونه تعریف کرده است که طرفین قرارداد به لحاظ عقلی سالم باشند و هیچ گونه جنونی در آن ها وجود نداشته باشد.

علاوه بر این طفل صغیر نیز نمی تواند بدون اجازه ولی ، اقدام به عقد قرارداد نماید و در صورتی که چنین اتفاقی صورت گرفت ؛ آن قرارداد از درجه اعتبار ساقط خواهد شد.

جهت تماس با گروه وکلای سفیر صلح می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید :

26643908 021

09121994176

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *