قانون جدید مهریه

قانون جدید مهریه

مهریه یکی از حقوق اصلی زوجه در عقد نکاح می باشد ، که به محض جاری شدن صیغه ی نکاح بر مرد واجب خواهد شد.

به گفته دکتر مرتضی امیری ، وکیل دادگستری ، مواقع بسیاری پیش می آید که سوءتفاهماتی درباره شیوه ی پرداخت مهریه بروز پیدا می کند که موجب سردرگمی زوجین خواهد شد و در نتیجه اختلافات فی مابین را افزایش خواهد داد.

مهریه در صورتی که مال معینی نباشد ، به مثابه ی یک بدهی به حساب می آید و زوجه می تواند مانند یک طلبکار برخورد کرده و برای دریافت طلب خود به دادگاه مراجعه کند و شکایت مطالبه وجه را داشته باشد.

در صورتی که عقد نامه موقت باشد ، گرچه این یک سند عادی است ، باز هم می توان به استناد بر آن ، شکایت مطالبه مهریه را مطرح نمود.

در این میان ، مبلغ و میزان مهریه اهمیت چندانی نخواهد داشت و در صورتی که زوج ، مالی به غیر از مستثنیات دین در اختیار داشته باشد ، زوجه می تواند با استناد بر ان درخواست طلب خود را داشته باشد.

حال در میان سوالی که پیش می آید این است که در صورت عدم تمکن مالی مرد برای پرداخت مهریه ، چه پیش خواهد آمد ؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که زوج می تواند بنا بر درآمد خود درخواست اعسار داده و مهریه را قسط بندی نماید.

نکته ی دیگری که مطرح است ، این است که تا میزان 110 سکه بهار آزادی از مبلغ کل مهریه ، قابلیت جلب دارد و چنان چه مرد تا این میزان را به یک باره و یا به صورت قسطی پرداخت کرده باشد ، امکان جلب وی دیگر میسر نخواهد بود.

پس از این که دادگاه رای قطعی را برای پرداخت مهریه صادر کرد ، مرد تا یک ماه فرصت دارد که درخواست اعسار بدهد.

جهت تماس با گروه وکلای سفیر صلح می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید :

26643908 021

09121994176

قانون جدید مهریه سال 97

امروزه در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی زمزمه هایی به گوش می رسد که مجلس تصویب نمئده که میزان و مبلغ مهریه به اندازه ی 55 سکه باشد. اما در نظر داشته باشید که هیچ گونه مرجع رسمی این خبر را تایید نکرده و به همین علت ، میزان مهریه به همان اندازه 110 سکه مصوب سال 91 خواهد بود.

این شایعات بیشتر مواقع پیرامون این است که حکم جلب عدم پرداخت مهریه برداشته شد ، اما اساسا چنین خبری کذب بوده و اعتمادی به آن نیست و رویه قانونی در دادگاه ها ، همان مبلغ سابق خواهد بود و در سال 97 هیچ گونه تغییری در این مسئله واقع نشده است.

سوال دیگری که پرسیده می شود این است که مدت زمان زندان برای مهریه چقدر خواهد بود ؟ مشاور حقوقی گروه وکلای سفیر صلح در پاسخ به این سوال ، چنین عنوان نمود که باید دقت داشته باشید که مسئله ی مهریه ، نوعی دعوای حقوقی است. به همین خاطر در صورتی که اعسار مرد اثبات شود ، حکم زندان اجرا نخواهد شد .

البته در صورتی که چندین قسط عقب بیفتد ، می توان زوج را به حبس نمود اما به محض اثبات مجدد اعسار مرد ، از زندان بیرون خواهد آمد.

توجه داشته باشید که چنین قوانینی بیشتر مواقع به این علت وجود دارند که شخص معسر و فردی که تمکن مالی کافی ندارد ، مجازات زندان را متحمل نشود.

مطالبه مهریه

در صورتی که به دنبال مطالبه مهریه خود هستید ، پیش از هر چیزی توصیه می کنیم با یک وکیل حقوقی مشورت نمایید. چرا که این مسئله ، پرونده ای پیچیده به حساب می آید و نیاز به شخصی دارد که مسائل حقوقی را به خوبی درک کرده و با آن ها آشنایی داشته باشد.

مهریه از حقوق اساسی زوجه به حساب می آید و پرداخت آن بر عهده ی مرد خواهد بود. اما نکته های فراوانی در این میان وجود دارد.

با توجه به افزایش بی رویه قیمت سکه ، این روزها کمتر اشخاصی پیدا می شوند که توانایی پرداخت مهریه را داشته باشند. دادگاه ها بر پیشگیری از حبس چنین افرادی به تبصره های مختلفی متوسل می شود.

یکی از این تبصره ها ، اعسار زوج از پرداخت مهریه می باشد. در صورتی که مرد بتواند عدم تمکن مالی خود را اثبات کند ، دادگاه بر اساس توانایی و قدرت مالی وی، مبلغی را مشخص کرده تا بتواند به صورت اقساطی مهریه را پرداخت نماید.

مهریه عند الاستطاعه

شاید شما هم تا به حال واژه ی مهریه عند الاستطاعه را شنیده باشید و برایتان این سوال به وجود آمده باشد که به چه معنیست.

اصولا مهریه به دو شکل پرداخت می شود :

عند الاستطاعه و عند الامطالبه

وقتی که صحبت از مهریه عند الاستطاعه پیش می آید به این معنی است که زوج تنها مقداری از مهریه را باید پرداخت کند که در توان مالی اش باشد. بنا بر قانون مصوب سال 91 ، امروزه هیچ گونه مهریه ای بالای 110 سکه جنبه ی کیفری نخواهد داشت و نمی توان به استناد به آن حکم جلب را دریافت کرد.

اما مهریه عند المطالبه به این معنیست که هر زمانی که زوجه تمایل داشته باشد باید به وی تادیه گردد. و این مسئله فارق از تمکن و توانایی مالی زوج خواهد بود.

البته همان گونه که گفتیم سقف 110 سکه تمام بهار آزادی برای مهریه عندالمطالبه وجود دارد و هر مبلغ مازاد بر آن در صورتی قابلیت پیگیری خواهد داشت که زوجه بتواند اموالی از مرد را معرفی نمود و استطاعت مالی وی را به اثبات برساند.

جهت تماس با گروه وکلای سفیر صلح می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید :

26643908 021

09121994176

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *