اصل مدیونیت

اصل برائت متهم | اعتراض به حکم برائت | ابلاغ حکم برائت

یکی از اصول مشخصی که بر قوانین کشور ما حاکم است ، اصل برائت متهم می باشد. اما در واقع این مسئله به چه معناست!!

از منظر قانون تمام افراد بی گناه هستند مگر این که مجرم بودن آن ها اثبات شود. به گفته ی بهترین وکیل تهران ، افراد بسیاری هستند که در این زمینه سوالات متنوعی دارند و اطلاعات پایین نسبت به این مسئله، موجب بروز شک و تردید های در عموم مردم شده است!!

اما باید در نظر داشته باشید که اصل برائت دقیقا به این معنی است که برای اثبات مجرم بودن شخصی، باید ادله و مدارکی قوی وجود داشته باشد.

اصل برائت متهم

اما سوال دیگری که در این میان مطرح می شود این است که آیا متهم نیاز به اثبات بی گناهی خود دارد یا خیر!!

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که اصل برائت متهم دقیقا بر همین مسئله اشاره دارد، در واقع متهم نیازی به اثبات چیزی ندارد و حتی می تواند در روند دادگاه سکوت تام اختیار کند. بلکه وظیفه ی اثبات وقوع جرم توسط متهم بر عهده ی شاکی می باشد. در واقع اوست که باید با استفاده از مدارک و شواهد مختلف اثبات نماید که جرمی توسط متهم صورت گرفته است!!

شاید شما هم این جمله ی معروف را در فیلم ها و سریال ها شنیده باشید که : بدون حضور وکیلم هیچ حرفی نمی زنم!!
این جمله دقیقا اشاره به اصل برائت دارد. در واقع هر گونه کلام یا سخنی که از دهان متهم بیرون آید ، ممکن است بعدها علیه خود متهم استفاده شود!!

به همین خاطر عموما توصیه می شود که در مواجهه با هر گونه مشکل حقوقی، فورا با یک وکیل پایه یک دادگستری در ارتباط باشید تا وی به جای شما، زمام امور را به دست بگیرد.

جهت تماس با گروه وکلای سفیر صلح می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید :

۲۶۶۴۳۹۰۸ ۰۲۱

۰۹۱۲۱۹۹۴۱۷۶

تبرئه شدن در دادگاه

اما تبرئه شدن در دادگاه نیز حکم دیگری دارد. در واقع روند دادگاه برای این برگزار می شود تا به اتهامات فرد رسیدگی شود و صحت و سقم آن ها بررسی شوند.

شاکی می تواند تمام مدارکی که در اختیار دارد را در اختیار دادگاه قرار دهد.این مدارک می تواند شامل اسناد کاغذی، شهادت شهود یا … باشد

دادگاه به این مدارک می پردازد و در نهایت دفاعیات متهم را نیز بررسی خواهد کرد و سپس در صورتی که مدارک و شواهد بر علیه متهم باشد ، در آن هنگام حکم به مجرم بودن وی خواهد داد.

اما در صورتی که این مدارک به اندازه کافی معتبر و قابل قبول نباشند، در این صورت حکم به تبرئه شدن متهم خواهند داد.

اما برخی مواقع ، شرایطی پیش می آید که روند تبرئه شدن متهم در دادگاه طولانی خواهد شد ، و همین مسئله به حیثیت و اعتبار متهم خدشه ای جبران ناپذیر وارد می کند.

به عنوان مثال اگر علیه یک تاجر خوش نام ، اتهام کلاهبرداری وارد شود؛ اما در نهایت شواهد موجود برای مجرم دانستن وی کافی نباشند، در این صورت ضرر و زیان فراوانی به اعتبار و حسن شهرت فرد وارد خواهد شد که به سادگی قابل جبران نیست! چرا که آن تاجر به سختی خواهد توانست ، کسب و کار خود را دوباره به جران بیاندازد!!

به همین  خاطر عموما قانون تمهیداتی اندیشیده است که با استفاده از آن ها فرد بتواند اعاده ی حیثیت نماید.

اعتراض به حکم برائت

البته با ابلاغ حکم برائت، همواره راه تجدید نظر خواهی برای شاکی باقی خواهد ماند.

در واقع در صورتی که حکم برائت مورد پذیرش شاکی نباشد، می تواند به دادگاه تجدید نظر خواهی مراجعت کرده و پرونده را دوباره به جریان بیاندازید.

البته این روند پیچیده ای خواهد بود که قطعا بدون کمک یک وکیل خبره و ماهر ، انجام آن غیر ممکن خواهد بود!

یک وکیل آشنایی زیادی با روند دادگاه دارد و به خوبی می داند که بهترین قدم بعدی چه خواهد بود و اطلاعات خود را با شما به شاتراک خواهد گذاشت!

برعکس آن چه عموم مردم می پندارند، اصل برائت به این معنی نیست که افراد دیگر احتیاج به وکیل ندارند بلکه باید در نظر داشته باشید که تنها به کمک یک وکیل است که می توانید به درستی از حقوق خود دفاع کنید.

چرا که در هر صورت، شاکی مدارک و پرونده هایی علیه شما ترتیب خواهد داد و شما ناچار به دفاع از خود هستید.

اما به راستی با چه زبانی می توان از خود دفاع کرد که مورد پسند محکمه و قاضی بگیرد؟ آیا شما به عنوان فردی عادی ؛ می توانید به گونه ای با زبان حقوقی صحبت کنید که این اطمینان به وجود آید که کلیه جنبه های مسئله را بررسی کرده اید ؟

پاسخ به این سوال منفی است. زبان حقوقی ، زبانی منحصر به فرد و مخصوص است که تنها وکلا الفبای آن را می دانند. به همین خاطر توصیه می کنیم که قدرت یک وکیل در پیشبرد یک پرونده را دست کم نگیرید و همواره استخدام وکیلی ماهر و زبده را در نظر داشته باشید.

ابلاغ حکم برائت

پس از این که حکم برائت فرد صادر شد، این رای ممکن است به صورت ابلاغیه به دست متهم برسد. اما در صورتی که خسارتی معنوی به فرد وارد شده باشد ( همان گونه که در بالا ذکر کردیم) این حکم در روزنامه های کثیر الانتشار منتشر خواهد شد. قانونگذار تلاش کرده است که با این اقدام، گامی کوچک در راستای بازیابی اعتبار و حسن شهرت متهم بردارد.

جهت تماس با گروه وکلای سفیر صلح می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید :

۲۶۶۴۳۹۰۸ ۰۲۱

۰۹۱۲۱۹۹۴۱۷۶

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *