حق توکیل

حق توکیل

حق توکیل

وکالت در توکیل به این معنی است که وکالتی که از شخص دیگری تحت عنوان موکل گرفته اید ،این نیابت و نمایندگی را به شخص دیگری تفویض کند.

این مسئله تنها در صورتی امکان پذیر است که به شکلی صریح یا ضمنی وکالتی از سوی موکل در اختیار داشته باشد.

حق توکیل در وکالت نامه ای که میان وکیل و موکل نوشته می شود، درج می گردد. بنا بر همین ماده ی حق توکیل و با استناد به شواهد و قرائنی که وجود دارد وکیل می توان از حق توکیل استفاده کرده و وکالت را به شخص دیگری انتقال دهد.

برای این که از پیچیدگی های این ماده سر درآرید توصیه ما به شما این است که با یک مشاور حقوقی به هنگام عقد قرارداد صحبت کنید تا شما را در این باره راهنمایی نماید.

 جهت تماس با گروه وکلای سفیر صلح می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید :

26643908 021

09121994176

حق توکیل به خریدار

  • برخی مواقع در یک قرارداد وکالت، فرد اول به شخص دوم وکالت می‌­دهد تا کار یا مسئله ای را به جای او انجام دهد و در همین قرارداد جهت این که انجام دادن این کار برای وکیل تسهیل و ساده نماید، به او وکالت می ­‌دهد که وی اختیار داشته باشد که برای انجام این کار به فرد دیگری وکالت دهد. به عنوان مثال در یک قرارداد موکل به وکیل وکالت می ‌­دهد تا خانه­‌ی او را فروخته و در ذیل همین قرارداد ذکر می ­‌کند که وکیل حق توکیل نیز دارد. در این صورت وکیل اولی می‌­تواند به یک شخص ثالث برای فروش خانه­‌ی فرد اول وکالت بدهد. در این حالت هم گفته می‌­شود که وکیل اولی، حق وکالت در توکیل را دارد و می‌­تواند به‌جای این که خودش خانه موکل را بفروشد، به وکیل دیگری برای فروش خانه­‌ی او وکالت بدهد. در صورتی که وکیل از حق توکیل خود استفاده کند و به شخص ثالث برای فروش خانه‌­ی اول وکالت بدهد، وکیل دوم وکیل خود او خواهد بود نه وکیل فرد اول.

وکالت بلاعضل یا حق توکیل به غیر

وکالت در توکیل در دو حالت می‌­تواند اتفاق بیفتد:

  • گاهی فرد اول به دو وکالتی خواهد داد تا برای او وکیلی را انتخاب کند. به عنوان مثال تصور کنید فردی تمایل دارد که در دادگاه یا دادسرا دعوایی را ارائه کند ولی وکیل ماهر و متخصصی در این حوزه را سراغ ندارد و اصولا چنین شخصی را نمی شناسد . در این موقعیت فرد اول این امکان را دارد که به شخصی که در این باره اطلاعات کافی و لازم را دارد وکالت دهد تا وکیلی را جهت طرح دعوای او انتخاب کند. در چنین شرایطی موکل در وهله نخست با وکیل اول قرارداد وکالت بسته و به او حق توکیل خواهد داد یعنی به او اجازه می ‌­دهد که وکیلی را برای فرد اول انتخاب کند . در چنین شرایطی اصولا وکیل اول وکالت در توکیل دارد به این معنی که وکالت دارد به شخص دیگری وکالت دهد.

جهت تماس با گروه وکلای سفیر صلح می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید :

26643908 021

09121994176

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *