تهاتر در حقوق

معنای تهاتر در حقوق

در دنیای حقوق نیز از این واژه برای توضیح این شرایط استفاده می شود . تهاتر در حقوق قواعد و اصول خاصی دارد . مهمترین فاکتوری که به تهاتر منجر می شود این است که دو نفر هم زمان که از یکدیگر طلب دارند به هم بدهکار هم باشند . اما آن چیزی که در قانون به معنای تهاتر آمده است با آن چیزی که میان مردم جا افتاده ، تفاوت زیادی دارد .

معنی تهاتر در حقوق چیست ؟

این نکته بسیار حائز اهمیت است که تهاتر بدون قصد و اراده طرفین ایجاد می شود . اگر شرایط قانونی که در مورد تهاتر ذکر شد ؛ میان دو بدهی و یا دو طلب وجود داشته باشد ؛ آن گاه به صورت خود به خود مسئله تهاتر مطرح می شود . با این وجود می توان به سادگی هر دو طرف از تهاتر صرفنظر کنند . به این معنی که چه پیش از این که این دو بدهی آن ها را در مقابل یکدیگر قرار داده باشد و چه پس از آن ، شرایط و قواعد تهاتر به وجود آمده باشد ، می توانند از آن انصراف دهند .

انواع تهاتر به چند دسته تقسیم می شوند ؟

تهاتر در حقوق بین دین و طلب متقابل دو شخص بدون اراده رخ می دهد ، ولی ممکن است دادگاه هم در طول رسیدگی به یک پرونده هر دو طرف را مستحق مطالبه‌ وجه و همچنین خسارات ناشی از دادرسی بداند که به این حالت ، تهاتر قضایی گفته می شود . در شکل دیگری از تهاتر هر دو طرف این امکان را دارند که بین دو بدهی که شرایط و وضعیت مشابهی ندارند ، تهاتر کنند که به آن تهاتر قراردادی گفته می شود .

شروط وقوع تهاتر  از چه زمانی است ؟

در تهاتر شرط است که مکان پرداخت دو بدهی ، زمان پرداخت آنها و در انتها جنس مسئله دو بدهی یکسان باشد . ممکن است که طلب یکی از دو طرف ناشی از خرید خودرویی از طرف دیگر و طلب دیگری ناشی از قرض گرفتن مبلغ مشخصی باشد ، این فرق در اسباب و دلایل ایجاد دو بدهی ، مانع تهاتر در حقوق نمی شود . ولی اختلاف در مکان پرداخت بدهی‌ها یا اختلاف در زمان پرداخت دو دین همان گونه که در بالا ذکر شد مانع وقوع تهاتر خواهد شد ، مگر این که یکی از دو طرف از حقوق خود مبنی بر پرداخت بدهی در مکان به خصوص بگذرد یا مخارج پرداخت در محل مورد نظر آنها توسط شخص دیگر پرداخت گردد . در مواقعی هم ممکن است که سر رسید دو بدهی یکسان نباشد . به عنوان مثال ، در طلب متقابل امین و محمد ، سررسید طلب امین ، فردا و سررسید طلب محمد ، دو ماه دیگر است .
در این حالت ، این دو بدهی قابل تهاتر نیستند ، مگر این که فردی که مهلت زمانی برای پرداخت دارد از این مهلت پرداخت انصراف دهد که در این شکل ، تهاتر ممکن خواهد شد . در شکل دیگر ممکن است موعد پرداخت دو بدهی ، چندین ماه بعد ، اما ؛ درست در یک زمان مشخص باشد ، در این شکل بر طبق نظریه ‌ی علمای حقوق تهاتر واقع می گردد .

تهاتر در حقوق

در چه صورتی تهاتر رخ نمی دهد؟

برخی مواقع ، میزان دیون هم یکسان نیست که در این حالت به میزانی که هر دو طرف در برابر هم بدهی و طلب دارند دیون آن ها ساقط می‌شود . میان دینی که ثابت شده است و بدهی ای که دادگاه باید به آن رسیدگی کند تا به پرداخت آن حکم بدهد تهاتر رخ نمی دهد . فکر کنید که چکی از طرف فردی در دست دارید اما او رسید ساده ‌ای با امضای شما دارد که گواهی این است که به او بدهکار هستید . دادگاه بایستی به آن رسید هم رسیدگی کند تا شما را محکوم به پرداخت پول کند . در این حالت ، میان طلب به تحقق یافته شما و طلب اثبات نشده او تهاتر رخ نمی دهد . همچنین ممکن است در طول یک تصادف اتومبیل خساراتی به شما وارد آید و در همان حال ، شما به مسبب ورود خسارت بدهکار هم باشید . بدهی شما با خساراتی که مورد حکم دادگاه قرار نگرفته و به آن رسیدگی نشده است ، امکان تهاتر نخواهد داشت .
نوع و جنس بدهی دو طرف هم باید یکسان باشد . مثلا چنان چه عموی کشاورزتان یک مقدار برنج به شما بدهکار بوده است و شما هم وجه نقد به او بدهکارید ، تهاتر درمورد دو بدهی های شما رخ نمی دهد ، هرچند که ممکن است در شرایط امروزی ، این شرط به‌ سبب این که بیشتر بدهی ها از نوع وجه نقد است مورد توجه نباشد ، اما چنانچه دقیقا هر دو طرف به یکدیگر برنج بدهکار باشید و تمام برنج‌های شما به علت طلب ‌تان به فرد دیگری توقیف شود ، تهاتر رخ نمی دهد ؛ چرا که مسئله ی دین شما حق شخص دیگری به جز عموی‌تان است .

آیا بین دو بدهی یکی با موضوع ارز و دیگری پول ملی تهاتر اتفاق می افتد یا خیر ؟

با توسعه استفاده از ارز در مبادلات و معاملات کنونی ، این سؤال مطرح می شود که آیا بین دو بدهی یکی با موضوع ارز و دیگری پول ملی تهاتر در حقوق اتفاق می افتد یا خیر ؟! قانون مدنی در این مورد حکم مشخص و واضحی ندارد اما به نظر علمای حقوق تهاتر در این مورد رخ نمی دهد .
در انتها لازم است ؛ بدانیم که مقررات قانون مدنی درمورد تهاتر ، مفصل و کامل نیست و به همین دلیل علمای حقوق سعی کرده‌اند تا با تفاسیر متعدد به تعریف و تشریح مواردی بپردازند که در قانون مدنی به آنها اشاره نشده یا کمتر پرداخته شده است و در این زمینه بهترین وکیل دادگستری می تواند با مشاوره حقوقی مناسب به حل مشکل شما کمک کند .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *