انواع طلاق

انواع طلاق و شرایط آن

در این مقاله می خواهیم با انواع طلاق و شروط لازم طلاق آشنا شویم. همه ما می دانیم طلاق بدترین اتفاقی است که ممکن است در یک خانواده رخ دهد ولی خب برخی مواقع حقیقتا راه دیگری برای زوجین باقی نمی ماند.پس از این که طلاق صورت گرفت ، رابطه ازدواج میان زن و شوهر تمام می شود و پس از آن باید برای گشودن گره ای که میان آن دو است اقدامات خاصی انجام داد. در این مقاله تصمیم داریم که به انواع طلاق و شرایط آن اشاره کنیم. اگر تصمیم به جدایی  دارید سعی کنید حتما با وکیل پایه یک دادگستری سفیر صلح مشورت کنید تا از مشاوره حقوقی رایگان این مجموعه برخوردار شوید.

چهار رکن اساسی طلاق دهنده

طلاق چهار رکن و اساس دارد که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم :طلاق دهنده :شخصی که طلاق می دهد که همان طلاق دهنده است (مرد) باید چهار شرط را در هنگام طلاق دادن در خود داشته باشد:
بلوغ
عقل
اختیار
قصد

بر اساس حدیثی نبوی اختیار و اجازه طلاق دادن، به صورت شرعی و قانونی بر عهده مرد است اما بر طبق همان قانون مرد این اجازه را ندارد که خودسرانه همسر خود را طلاق دهد و بدون هیچ گونه توضیحی وی را از زندگی خود خارج کند.بلکه برای طلاق دادن باید به دادگاه های ذی صلاح مراجعه کرده و امر طلاق را ثبت کند و اگر چنین کاری را انجام ندهد مرتکب جرم شده است.
امروزه که هیچ طلاقی بدون اجازه دادگاه انجام نمی شود، بیخود نخواهد بود اگر که بگوییم دادگاه ها رکن پنجم طلاق هستند.

طلاق رجعی

شروط لازم انواع طلاق

طلاق گیرنده : در صورتی که زنی که طلاق داده می شود نیز باید چند شرط در هنگام طلاق وجود داشته باشد و بدون آن ها طلاق فاقد اعتبار خواهد بود

-زوجیت

این عقد باید دائمی باشد نه موقت

زن باید از حیض و نفاس پاک باشد ، به این معنی که در صورتی که زن در دوران قاعدگی خود باشد ، نمی توان صیغه طلاق را جاری کرد و اگر این اتفاق افتاد آن طلاق باطل خواهد بود .البته این شرط در مورد زنانی که یائسه هستند یا باردار هستند یا این که به سن قاعدگی نرسیده باشد فاقد اعتبار خواهد بود

– معین بودن زن مطلقه

 

صیغه انواع طلاق

به علت این که طلاق عواقب و آثار ناگواری بر روی جامعه خواهد داشت سخت گیری ها و شرایط ویژه ای برایش در نظر گرفته اند که حتما باید رعایت شوند.از جمله این که حتما باید صیغه طلاق جاری شود و عبارتی که باید در این خصوص وجود دارد توسط زوجینی که تصمیم به طلاق دارند گفته شود .چنین می گویند که طلاق به جز زبان عربی نمی تواند واقع شود و با اشاره هم نمی توان استناد به آن کرد مگر این که شخصی نتواند صحبت کند.

طلاق رجعی چیست؟

طلاق رجعی نیز به نوعی از طلاق گفته می شود که مرد این امکان را دارد که پس از این که همسر خود را طلاق داد در مدت زمانی که زن عده را نگه می دارد ، بتواند به وی رجوع کند و دوباره زن را به همسری انتخاب کند.به همین خاطر همان گونه که از نام این شکل از طلاق مشخص است مرد این اختیار را دارد که حق رجوع داشته باشد .اختیار این مسئله به دست مرد است ،چه رجوع بکند و چه نکند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *