انواع مهریه

انواع مهریه

مهریه که یکی از اصولی ترین حقوق اولیه زن به هنگام ازدواج به حساب می آید می تواند انواع مختلفی داشته باشد.

همان گونه که احتمالا خودتان نیز می دانید ، مهریه می تواند دو نوع عندالمطالبه یا عند الاستطاعه باشد. در صورتی که معنای این دو نوع از مهریه را نمی دانید ، توصیه می کنیم مطلب زیر را از دست ندهید.

به گفته مشاور حقوقی ، بنا بر قانون مصوب سال 91 ، مهریه عند المطالبه تا سقف 110 سکه در نظر گرفته شده است. اما این مسئله به چه معناست ؟ در پاسخ به این سوال باید ذکر کنیم که مهریه عندالمطالبه به مهریه ای گفته می شود که به محض جاری شدن صیغه ی نکاح متعلق به زوجه خواهد شد و می تواند هر زمانی که تمایل داشت نسبت به دریافت آن اقدام کند. زوج نیز باید در نظر داشته باشد که این میزان از مهریه ،حق همسرش بوده است و پرداخت آن نیز بر عهده ی وی خواهد بود.

جهت تماس با گروه وکلای سفیر صلح می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید :

26643908 021

09121994176

مهریه تا سقف 110 سکه به این معناست که زوجه تنها می تواند تا همین مقدار زوج را تحت تعقیب قانونی قرار داده و حکم جلب وی را بگیرد.

اما مهریه عند الاستطاعه همان گونه که از نام آن مشخص است به مهریه مازاد بر 110 سکه گفته می شود که تنها در صورت استطاعت مالی زوج، قابل مطالبه خواهد بود.

برای دریافت این میزان از مهریه ، زوجه باید اموالی از همسرش را به دادگاه معرفی کرده و استطاعت مالی وی را به اثبات برساند.

البته در نظر داشته باشید که برای مهریه عند الامطالبه نیز می توان اموال همسر را به دادگاه معرفی کرد و دستور توقیف آن ها را صادر نمود. البته در چنین مواردی ، پیش می آید که زوج اعسار خود را به دادگاه اعلام می کند. اعسار به این معنیست که زوج قادر به پرداخت مهریه زوجه نمی باشد. به همین خاطر عموما قاضی بر اساس توانایی مالی زوج، مقداری را مشخص می کند که ماهانه به عنوان مهریه زن، به وی پرداخت شود.

اما علاوه بر انواعی که در بالا ذکر کردیم ، مهریه های متفاوت دیگری نیز وجود دارد :

مهر السنه ( مهر محمدی )

مهر المسمی

مهر المثل

مهر المتعه

مهر السنه یا مهر محمدی همان گونه که از نام آن پیداست ، میزان مهریه حضرت فاطمه ( ع) به هنگام عقد نکاح با حضرت علی است . که پیامبر اسلام فرموده مهر دختر من و تمام زنان مسلمان همان قدر باشد.

مهر المسمی به میزان مهری گفته می شود که به نگام عقد نکاح در قباله ی ازدواج ذکر شده و مورد توافق زوجین می باشد.

برخی مواقع پیش می آید که زوجین به هنگام عقد نکاح مهریه ای را مشخص نمی کنند و تعیین میزان آن را به بعد از عقد موکول می کنند. در چنین شرایطی، چنان چه نزدیکی میان زوجین صورت بگیرد و این مسئله پیش از تراضی طرفین بر سر مهریه باشد ، مهرالمثل برای زوجه تعیین خواهد شد و میزان آن بر اساس شرایط و اوضاع خانوادگی زوجه و اطرافیان آن مشخص می شود.

مهر المتعه نیز در شرایطی تعیین می گردد که زوج اصرار به طلاق زوجه پیش از وقوع نزدیکی داشته باشد و مهریه ای نیز برای وی تعیین نشده باشد. در چنین شرایطی ، بر اساس میزان توانایی مالی زوج، مقداری به عنوان مهر المتعه زوجه مشخص شده و به وی پرداخت خواهد شد.

میزان مهریه

میزان مهریه نیز بر اساس توافقات اولیه زوجین تعیین می شود . اما به گفته ی بهترین وکیل طلاق ، بیشتر مسائل حقوقی پیش آمده به هنگام جدایی زوجین ؛ بر سر مسئله ی مهریه خواهد بود و به همین خاطر توصیه می شود که میزان مهریه را بنا بر توان و تمکن مالی زوج تعیین نمایید. به علاوه مهریه های سنگین و بالا ، جز کاستن ارزش زن، هیچ گونه منفعتی ندارند و تنها باعث دوام زندیگ مشترک نمی شوند بلکه ،صمیمیت و همدلی میان زوجین را نیز کاهش می دهد.

مقدار معقولی که برای مهریه در نظر گرفته می شود ، 110 سکه است که البته می توان مهریه را چیزی به جز سکه نیز تعیین نمود و تمام این مسائل به توافقات اولیه زوجین بستگی دارد.

شرایط مهریه

شرایط مهریه نیز باید عاقلانه و بر اساس شرعیات باشد. در گذشته به کرات دیده ایم که مهریه هایی فاقد اعتبار و شئون لحاظ می شد که خوشبختانه امروزه ، باطل شده اند. مهریه هایی از قبیل ؛ یک دست و پای زوج یا هزار بال مگس، گرچه در گذشته تعیین می شدند اما امروزه فاقد وجاهت قانونی هستند و توصیه می شود که مهریه های مرسوم و معقول را تعیین کنید.

مطالبه مهریه

نحوه گرفتن مهریه نیز شرایطی دارد که البته کاملا واضح و مشخص هستند. به محض جاری شدن صیغه ی نکاح، مرد بدهکار شده و زن می تواند هر زمانی که تمایل داشت، مهریه خود را طلب کند. اما برای گذراندن مراحل دریافت آن ، باید اقداماتی صورت بگیرد. بهترین توصیه ای که در این باره می توانیم به شما عزیزان داشته باشیم این است که به یک وکیل خبره و ماهر در زمینه دعاوی خانواده مراجعه کنید.

پس از آن باید درخواست خود را به صورت کتبی و در فرم های مخصوص به دادگاه ، ارائه نموده و مراحل رایج آن را طی نمایید.

در نظر داشته باشید که جهت مطالبه مهریه ، بر اساس مقدار آن ، هزینه ای برای دادرسی نیز تعیین خواهد شد که در صورت عدم توانایی مالی برای پرداخت آن ، می توانید درخواست اعسار بدهید.

جهت تماس با گروه وکلای سفیر صلح می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید :

26643908 021

09121994176

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *