توقیف خودرو از طریق اجرای ثبت

توقیف خودرو از طریق اجرای ثبت

هرگونه ملک یا اموالی باید سند داشته باشد و بیشتر مواقع وظیفه ی تنظیم سند رسمی بر عهده ی اداره ی ثبت اسناد رسمی می باشد.

توقیف خودرو یا هر گونه ملک دیگری که دارای سند رسمی باشد نیز از طریق همین اداره ثبت قابل اجرا است که اصطلاحا به آن اجرای ثبت گفته می شود!

پیش از آن که به سراغ مراحل توقیف خودرو از طریق اجرای ثبت برویم ، باید مقدمه ای در باب اسناد رسمی و تعهدی که برای فرد به همراه می آورند بیان کنیم. با ما همراه باشید!

در صورتی که خودرویی را خریداری کرده باشید ، قبل از هر چیزی باید اقدام به تنظیم سند رسمی برای آن بکنید.به همین خاطر دادگستری تمهیداتی اندیشیده است که از طریق آن بتوانید جهت احقاق حقوق خود از طریق اجرای ثبت نیز اقدام نمایید!

به خاطر داشته باشید که اجرای ثبت تنها برای اموالی قابل اجراست که دارای سند رسمی باشند و در غیر این صورت نمی توان به آن جا مراجعه کرد.

سند عموما به دو صورت تنظیم می شود : سند رسمی و سند عادی

اصولا در صورت وجود سه پیش شرط اصلی می توان به یک سند ، رسمیت بخشید :

  • اول این که سند مربوطه توسط مامور قانونی تنظیم شده باشد ( سردفتر)
  • دوم این که سند رسمی تنظیم شده در حدود صلاحیت مامور قانونی باشد
  • سوم این که سند مربوطه بر اساس قوانین و مقررات تنظیم شده باشد

توقیف اموال به چه معناست؟

در صورتی که در یک معامله ، یکی از طرفین به تعهدات خود عمل نکند، دیگری قادر خواهد بود که معادل تعهدات مالی فرد ، اقدام به توقیف اموال وی بکند.

این توقیف اموال می تواند از طریق اجرای ثبت نیز صورت بگیرد. به این ترتیب که طلبکار با مراجعه به اجرای ثبت ، درخواست توقیف اموال را خواهد داد و به محض صدور اجراییه ، بدهکار ظرف مدت ۱۰ روز فرصت خواهد داشت که مفاد آن را اجرا نماید.حال ممکن است در این شرایط ، بدهکار اقدام به فروش یا انتقال اموال خود نماید که در این فرض ، طلبکار می تواند حتی پیش از اتمام مهلت ده روزه اموال وی را توقیف نماید که اصطلاحا به آن توقیف تامینی گفته می شود!

نکته ای که باید به خاطر داشته باشید این است که توقیف اموال برای مستثنیات دین امکان پذیر نمی باشد!

توقیف خودرو به علت بدهی

همان گونه که ذکر کردیم ، ممکن است در طول یک معامله ، چک تبادل شود. حال در صورتی که در موعد چک ، فرد به بانک مراجعه کرده و با خالی بودن حساب صاحب چک ، مواجه شود ، این امکان را خواهد داشت که از طریق اجرای ثبت اقدام نماید تا بدهی خود را وصول نماید. در واقع این دسته شکایات ، به شکایت وصول مطالبات معروف هستند.

 پس از آن ، طلبکار باید اموالی را از فرد بدهکار ، به اجرای ثبت معرفی کند. به عنوان مثال در صورتی که مبلغ چک ۲۰ میلیون تومان باشد ، طلبکار می تواند از طریق اجرای ثبت اقدام به توقیف خودروی پراید بدهکار نماید!

به خاطر داشته باشید که در بحث توقیف اموال ، تنها این نکته مطرح است که از انتقال آن ها به شخص دیگر جلوگیری شود.در صورتی که در دادگستری مبلغ بدهی مشخص و اثبات شد ، آن هنگام برای تبدیل خودرو به مبلغ بدهی اقدام خواهد شد!

توقیف خودرو با حکم قضایی

نکته ای که باید به خاطر داشته باشید این است که توقیف خودرو از طریق اجرای ثبت مزایا و منافعی دارد که در ادامه فهرست کرده ایم.به عنوان مثال :

وصول مطالبات از طریق اجرای ثبت ، کار بسیار ساده تری است.به خاطر داشته باشید که چنان چه از طریق محاکم قضایی تصمیم به توقیف مال و در نتیجه وصول مطالبات خود را داشته باشید ، احتمالا پروسه ی دادرسی طولانی تر و سخت تر خواهد شد.

بهتر است متوجه باشید که جهت مراجعه به اداره ثبت ابطال تمبر مالیاتی لزومی ندارد در صورتی که در امور قضایی به خصوص پیگیری های حقوقی شما حتما باید هزینه تمبر را بپردازید در غیر این صورت دادخواست وی به جریان نخواهد افتاد مگر در موارد صدور رای قطعی در مورد معسر بودن خواهان که دریافت حکم و رای اعسار نیز نیازمند صرف هزینه و زمان خواهد بود و این در حالیست که خوانده دعوای اعسار نیز میتواند اقدامات و یا دفاعیاتی را به انجام برساند که محکمه راضی به صدور حکم اعسار نشود.

 

توقیف فیزیکی خودرو برای مهریه

مهریه نوعی سند رسمی است که به موجب آن ، شوهر نسبت به همسرش بدهکار خواهد شد و به همین خاطر ، زوجه قادر خواهد بود در هر زمان، اگر بخواهد اقدام به مطالبه مهریه خود نماید.

یکی از راه های وصول مهریه ، توقیف خودرو زوج می باشد! و همان گونه که ذکر کردیم ، توقیف خودرو را می توان از طریق اجرای ثبت پیگیری نمود!
نکته ای که باید در ذهن داشته باشید این است که برخی اموال جزو مستثنیات دین هستند و نمی توان آن ها را توقیف نمود. به عنوان مثال ، مبلغ رهن منزل یا منزل مسکونی در شان زوج را نمی توان توقیف نمود. اما خودرو از مصادیق بارز توقیف اموال می باشد ( مگر این که مشخص گردد ، این خودرو وسیله ی امرار معاش می باشد )

برای توقیف خودرو چه باید کرد

در صورتی که خودرو را جهت مطالبه ی مهریه خود توقیف می کنید ،در وهله ی اول  باید اصل عقدنامه یا کپی از آن را داشته باشید و سپس به دفتر ازدواج مندرج در عقدنامه و شناسنامه مراجعه کنید . اما ممکن است آدرس دفتر خانه تغییر کرده باشد و یا اصولا فراموش کرده اید که دفتر ازدواج مورد نظر در چه آدرسی بوده است و یا حتی سردفتر ازدواج فوت کرده باشد. در این موارد به کانون سردفتران ازدواج و طلاق یا اداره ثبت شهر مورد نظر برای پیدا کردن آدرس جدید و یا کفیل دفترخانه مراجعه کنید.

پس از یافتن دفتر ازدواج طی درخواست مکتوبی از سردفتر تقاضای صدور اجرائیه می شود. اما اینکه درخواست اجرای تمام مهریه شود یا قسمتی از آن بسیار اهمیت دارد. توجه باید داشت که مطالبه مهریه یا همان اجرا گذاشتن مهریه از اداره ثبت فقط در دو صورت مطلوب است اول آنکه زوج را ممنوع الخروج کنید و دوم زوج اموالی غیر از مستثنیات دین برای توقیف داشته باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *