مهریه عندالمطالبه چیست ؟

همانگونه که مستحضرید درخواست مهریه به دو شکل  مهریه عندالمطالبه و عندالاستطاعه می باشد که در هر حالت ، مطالبه مهریه شرایط مخصوص به خود را خصوصا در مورد نحوه پرداخت مهریه پیدا می کند. این گونه به نظر می رسد هنگامی که مهریه از نوع عندالاستطاعه باشد ، نحوه پرداخت مهریه برای مرد راحت تر است و برعکس برای پرداخت مهریه عندالمطالبه باشد ، شرایط و نحوه خاص تری بر آن حاکم است و هنگامی که مردی مهریه ای عندالمطالبه را می پذیرد ، باید از نحوه مهریه عندالمطالبه اطلاع داشته باشد ؛ چرا که قوانین دشوار تری به هنگام مطالبه مهریه در انتظار او خواهد بود .

آیا امکان بازداشت مرد بر اساس درخواست زن برای درخواست  مهریه عندالمطالبه وجود دارد ؟

به عقیده بهترین وکیل طلاق هنگامی که مهریه عندالمطالبه باشد ، هر هنگامی که زن بخواهد این امکان را دارد که جهت مطالبه مهریه خود دست به اقدام بزند . بر اساس قوانین جمهوری اسلامی ایران ، مهریه تا ۱۱۰ سکه تمام بهار آزادی و یا معادل این میزان سکه تحت حمایت قانون قرار گرفته است و برای مردانی که این مقدار مهریه را پرداخت نکنند ، بر اساس ماده ۲ قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی ، امکان بازداشت مرد بنا به درخواست زن برای مطالبه  مهریه عندالمطالبه وجود دارد .
امروزه بر طبق قوانین کشور ، قانونگذار مردان را برای پرداخت ۱۱۰ سکه تمام بهار آزادی و یا معادل این میزان سکه ملکف فرض نموده است و در صورتی که مردی استطاعت پرداخت این مقدار  مهریه عندالمطالبه را نداشته باشد ، باید خودش با ارائه فهرست اموال خویش و همچنین طرح دعوی ورشکستگی از پرداخت مهریه به دادگاه ، عدم استطاعت خود در پرداخت مهریه را برای دادگاه ثابت کرده و از زندانی شدن خود جلوگیری کند . اگر مرد برای ثابت کردن اعسار خویش از پرداخت مهریه کاری انجام ندهد ، قطعا به زندان خواهد رفت.

مهریه عندالمطالبه چیست

پرداخت مهریه عندالمطالبه به صورت اقساط به چه شکل است ؟

وکیل پایه یک دادگستری می گوید هنگامی که مرد عدم توانایی خود در پرداخت مهریه عندالمطالبه را برای دادگاه اثبات نماید ، دادگاه حکم به تقسیط مهریه داده و این امکان برایش وجود دارد که آزاد باقی بماند . تا هنگامی که مرد اقساط مهریه را به شکل مرتب و منظم پرداخت کند ، هیچ مشکلی به وجود نخواهد آمد . اما در صورتی که مرد قسط های مهریه را پرداخت نکند ، مهریه از شکل اقساط به حالت حال تبدیل شده و رای تقسیط مهریه منتفی می شود و مرد ناچار خواهد بود کل مهریه را به صورت یکجا پرداخت کند و دیگر امکان قسطی کردن مجدد آن هم وجود نخواهد داشت ؛ همچنین دوباره برای زن این امکان یا توانایی به وجود می آید که مرد را به علت عدم پرداخت  مهریه عندالمطالبه بر اساس قانون بازداشت کند .

عدم توانایی مرد در پرداخت اقساط مهریه چه عواقبی دارد ؟

در صورتی که مرد استطاعت پرداخت اقساط مهریه را که دادگاه مشخص کرده است ، بنا به هر دلیلی ( به عنوان مثال کاهش درآمد و یا بالا رفتن نرخ تورم ) نداشته باشد ، برای او این امکان وجود خواهد داشت که بر طبق تبصره ۲ ماده ۱۱ قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی ، دادخواست تعدیل قسط های مهریه را به دادگاه ارائه کند . البته بر اساس این امکان ارائه دادخواست تعدیل مهریه ، هم برای مرد و هم برای زن ممکن خواهد بود . دادگاه هم با در نظر گرفتن نرخ تورم جدید و وضعیت درآمد مرد، اقساط مهریه را تعدیل خواهد کرد .

روش های وصول مهریه عندالمطالبه به چه شکل است ؟

همان گونه که عنوان شد بهترین و ساده ترین راه دریافت  مهریه عندالمطالبه وعندالاستطاعه، توافق زوجین بر چگونگی پرداخت آن می باشد. ولی قانون گذار، در مواقعی که میان طرفین در نحوه پرداخت و دریافت مهریه اختلاف و یا مشکلی پیش می آید روش هایی جهت دریافت مهریه پیش بینی کرده است که عبارتند از:
ـ مراجعه به اجرای اسناد رسمی : دراین مسئله که بر طبق مفاد قانون ششم برنامه توسعه کشور، از ابتدای تیر ماه ۱۳۹۶ ضروری شده است، جهت مطالبه مهریه، در وهله اول ، زوجه و یا وکیل او موظف هستند که به دفتر ازدواج محل جاری شدن عقد نکاح مراجعه کنند و برای صدور اجراییه از سردفتر اسناد طلاق درخواست کنند. دفتر ازدواج، بعد ازصدور اجراییه مفاد ان را به مرد ، ارسال می نماید تا برای پرداخت مهریه اقدام کند و مدارک برای تشکیل پرونده اجرایی توسط وکیل زوجه به دایره اجرای اسناد رسمی ثبت، فرستاده می شود. اداره اجرا هم ، مسئله را به زوج ابلاغ می کند تا نسبت به پرداخت مهریه به مدت ده روز اقدام نماید و درغیر این حالت نسبت به شناسایی وتوقیف اموال بدهکار با معرفی ذینفع اقدام خواهد کرد . درمهریه عندالمطالبه این امکان نیز وجود دارد که درخواست ممنوع الخروجی زوج را هم ارائه داد .
ـ مراجعه به دادگاه خانواده : در صورتی که اقدامات اجرای ثبت در وصول مهریه به نتیجه نرسد ، بعد از اقدامات قانونی لازم ، زن این امکان را دارد که برای دریافت مهریه ، در مهریه های عندالمطالبه به دادگاه خانواده مراجعه کند . آغاز رسیدگی دردادگاه خانواده با ارائه دادخواست و مدارک انجام می شود ودادگاه با مشخص کردن وقت رسیدگی ، هر دو طرف را برای رسیدگی دعوت می کند .
مراجعه به شورای حل اختلاف برای وصول مهریه ، در حالتی که مبلغ مهریه کمتر از ۲۰ میلیون تومان باشد، و اداره اجرای ثبت موفق به شناسایی اموالی از مرد نگردد ، زوجه یا وکیل حقوقی او این امکان را دارند که با تقدیم دادخواست به شورای حل اختلاف، مهریه را درخواست کنند . هزینه دادرسی در شورای حل اختلاف ، نصف هزینه های دادرسی دادگاه در موارد مشابه می باشد.

مدارک لازم برای دریافت مهریه عدالمطالبه چیست ؟

ـ سند ازدواج و یا کپی سند ازدواج که از دفتر ازدواج تهیه می گردد .
ـ شناسنامه و کارت ملی زن .
ـ درخواست مطالبه مهریه و یا درخواست مطالبه مهریه از دفتر اسناد رسمی ازدواج.
ـ وکالتنامه وکیل زوجه

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *