مالکیت ما فی ذمه چیست

مالکیت ما فی ذمه چیست | تهاتر | تبرع | مالکیت معارض

مالکیت ما فی ذمه چیست

مالکیت ما فی ذمه چیست ؟ آیا تا به حال برایتان این سوال پیش آمده است که در صورتی که فردی به شخص دیگر بدهی داشته باشد ، اما پس از فوت طلبکار، وارث وی گردد ، تکلیف دین مزبور چه خواهد شد ؟

برای این که این موضوع به خوبی در ذهن شما روشن شود ، مثالی را شرح می دهیم .تصور کنید که شما مبلغ دو میلیون تومان به پدر خود بدهکارید ، اما پیش از این که دین مزبور را ادا کنید ، پدر شما فوت کرده و بنا بر قانون، شما وارث وی خواهید بود. حال در چنین شرایطی سوال این جاست که تکلیف آن دین چه خواهد شد ؟

مالکیت ما فی ذمه چیست

مالکیت ما فی ذمه چیست

به نظر پاسخ این سوال واضح و روشن می آید. آن دین نیز به موجب قوانین ارث به شما که وارث پدرتان هستید ؛ خواهد رسید و از آن جایی که شما نمی توانید به خودتان مدیون باشید ، لذا دین از اعتبار ساقط خواهد شد.

اما نکته ای که در این میان وجود دارد این است که نباید اموال پدر شما معارض داشته باشد .به این معنی که در صورتی که طلبکاران دیگری نیز وجود داشته باشند یا این که شما وارث منحصر به فرد پدرتان نباشید ، این دین از اعتبار ساقط نخواهد شد و در ابتدا باید تکلیف طلب دیگران و هم چنین سهم دیگر وراث مشخص شود. پس از به بدهی شما پرداخته می شود

بهترین اقدام شما در این مواقع این است که از یک وکیل پایه یک دادگستری کمک بخواهید.گروه وکلای سفیر صلح آماده است که کلیه دعاوی حقوقی و کیفری شما را بر عهده بگیرد.شما می توانید جهت تماس با مجموعه سفیر صلح ،اینجا را کلیک کنید.

جهت تماس با گروه وکلای سفیر صلح می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید :

۲۶۶۴۳۹۰۸ ۰۲۱

۰۹۱۲۱۹۹۴۱۷۶

تهاتر چیست

تهاتر در اصطلاح حقوقی به این معنای سقوط تعهد دو طرف یک معامله به خاطر بدهکار بودن به یکدیگر است

اصلی‌ترین مبنای تهاتـر، خرد و عقل انسانی است که هرگاه دو دین با هم دیگر بودند، تحت شرائطی ساقط شوند، بدون این که هر کدام پرداخت گردد. مثلاً اگر کسی مبلغی به دیگری بدهکار باشد و از طرفی همان مقدار از او طلب کار باشد، این دو دین تحت شرائطی که خواهد آمد، ساقط می‌شوند بدون این که نیاز به پرداخت باشد. در حقیقت تهاتر یک نوع ایفای تعهد است

تهاتر خود به سه دسته تقسیم می شود :

تهاتر قهری : به این معنی که رضایت و دخالت طرفین در ان مطرح نیست و به حکم قانون خواهد بود .به همین علت به آن تهاتر قهری گفته می شود.

تهاتر قراردادی : در شرایطی که هر دو طرف نسبت به تهاتر موافقت و رضایت داشته باشند. مثلاً هر دو دین از یک جنس نباشند یا از جهت زمان و مکان تفاوت داشته باشند، با هم به طور قهری تهاتر نمی‌شوند.

تهاتـر قضائی: تهاتـری که حصول آن با رأی قضائی امکان دارد و اثبات می‌گردد. در مواردی که در اصل دین یا میزان آن و یا در وجود شرائط حصول تهاتـر اختلاف باشد، دادگاه پس از احراز شرائط، تهاتـر را اعلام مینماید.

مالکیت ما فی ذمه چیست

مالکیت ما فی ذمه چیست

مورث

مورث به شخصی گفته می شود که مالی را پس از مرگ خود بر جای می گذارد.در مثالی که در ابتدای مقاله ذکر شد، نقش پدر به عنوان مورث شناخته می شود که علاوه بر ماترک خود ، بدهی اولیه پسر خود را نیز به عنوان ارث به وی خواهد داد.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *