مهریه عندالاستطاعه

مهریه عند الاستطاعه چیست و چه تفاوتی با مهریه عندالمطالبه دارد؟

بهترین وکیل در تهران می گوید تا قبل از مهریه عندالاستطاعه ، در صورت مطالبه مهریه از طرف زن و عدم استطاعت مالی مرد ، او به حبس محکوم می گردید تا هنگامی که توانایی مالی لازم را کسب کند؛ این در شرایطی است که بر طبق قانون جدید شیوه اجرای محکومیت‌های مالی، ضمانت اجرای حبس، جهت عدم پرداخت دیون مالی، درباره مهریه تنها تا حد ۱۱۰ سکه بهار آزادی یا معادل آن اجرا خواهد گردید و نسبت به آن چه بیش از این مقدار باشد ، قانون گذار، ثابت کردن ملائت مرد را شرط مطالبه مهریه از طرف زن قرار داده است.

تعریف مهریه عندالاستطاعه

در توضیح مهریه عندالمطالبه بایستی به این شکل عنوان کرد که به محض جاری شدن صیغه عقد، زوجه مالک مهر می گردد و هر هنگام که تمایل داشته باشد ، ماین امکان را دارد که مهریه‌ خود را درخواست کند. مهریه عندالمطالبه در هر شرایطی بایستی پرداخت گردد . این در شرایطی است که در مهریه عندالاستطاعه، زمان پرداخت مهریه، هنگامی است که مرد ، توانایی و استطاعت پرداخت را داشته باشد، به همین علت پرداخت آن بسته به استطاعت و توانایی مرد است.

آیا امکان مشخص کردن مهریه به شکل زمان‌دار وجود دارد ؟

البته هر دو طرف این امکان را در اختیار دارند که به شکل موجل (زمان‌دار) هم مهریه را مشخص کنند که در این حالت پرداخت مهریه بایستی در هنگام مقرر مورد توافق باشد و پیش از آن زن حق مطالبه را نخواهد داشت .

مهریه عندالمطالبه چیست؟

درزمان های گذشته در اسناد ازدواج، درباره مهریه، واژه عندالمطالبه درج می‌شد که بر طبق آن، در حالت تقاضای زن ، بایستی توسط مرد به او پرداخت شود. ولی با افزایش مقدار مهریه‌های مشخص شده توسط اشخاص به خصوص مقرر کردن تعداد سکه‌های مهریه بر طبق اعدادی مثل سال تولد و از این دست موارد و مشکلات و آثار منفی ناشی از آن، معین شد که چنان چه مهریه در هنگام وقوع عقد تا ۱۱۰ سکه تمام بهارآزادی یا برابر آن باشد، وصول آن مشمول مقررات ماده ۲ قانون شیوه اجرای محکومیت‌های مالی باشد.

این مسئله در قانون حمایت خانواده مصوب سال ۱۳۹۱ مورد توجه قانون گذار قرار گرفته است که بر طبق ماده ۲۲ آن، هر زمانی که مهریه در هنگام جاری شدن صیغه عقد تا ۱۱۰ سکّه تمام بهار آزادی یا معادل آن باشد، دریافت آن مشمول مقررات ماده (۲) قانون شیوه اجرای محکومیت‌های مالی است. در صورتی که مهریه، بیشتر از این مقدار باشد درباره مازاد آن ، تنها ملائت مرد معیار پرداخت مهریه خواهد بود. رعایت مقررات در رابطه با محاسبه مهریه به نرخ روز هم چنان هم لازم و ضوروری است.
امروزه به خاطر نسخ ماده ۲ قانون قدیم شیوه اجرای محکومیت‌های مالی مصوب ۱۰ آبان ماه ۱۳۷۷ مذکور، ماده ۳ قانون جدید شیوه اجرای محکومیت‌های مالی مصوب ۱۵ مهرماه ۱۳۹۳ به جای آن اعمال می گردد .

آیا ممکن است مرد در صورت امتناع از پرداخت  مهریه عندالاستطاعه  مجرم شود؟

به موجب ماده ۳ قانون جدید شیوه اجرای محکومیت ‌های مالی مصوب ۱۵ مهرماه ۱۳۹۳، «چنان چه استیفای محکومٌ‌ به (در این نقطه : مهریه) از شیوه های ذکر شده در این قانون ممکن نگردد ، محکومٌ ‌علیه (در اینجا: مرد ) به تقاضای محکومٌ ‌له (در اینجا: زن ) تا هنگام اجرای حکم یا مقبول شدن ادعای اعسار وی یا رضایت گرفتن از محکومٌ‌له (در اینجا: زن ) حبس می گردد .»

فرق حبس ناشی از مجرمیت و محکومیت‌ مالی در چیست ؟

به همین دلیل بر عکس «حبس ناشی از مجرمیت»، «حبس ناشی از محکومیت‌های مالی» تا هنگام پرداخت محکومٌ‌به (در اینجا: مهریه)؛ یوم الاداء ادامه خواهد داشت مگر این که محکومٌ‌علیه (در اینجا: مرد ) بتواند به هر شیوه و راهی که می داند رضایت محکومٌ‌له (در اینجا: زن ) را کسب کرده یا این که اعسار خود را به اثبات برساند .

ولیکن باید این گونه عنوان کرد که این مقررات تا مقدار مهریه به اندازه ۱۱۰ سکه بر طبق ماده ۲۲ قانون حمایت خانواده، قابل استناد است و در صورتی که مرد بتواند به مقدار ۱۱۰ سکه از مهریه را پرداخت کند، به نسبت مازاد بر آن، امکان حبس او تحت هیچ گونه شرایطی وجود نخواهد داشت .

محاسبه مهریه به نرخ روز

در سال‌های اخیر به علت کم شدن بسیار ارزش پول ملی کشور ما، مقرر شد در  مهریه عندالاستطاعه  که پول نقد هستند، مهریه به نرخ روز و با معیار و ضوابط خاصی محاسبه گردد . معیار شمخص کردن مهریه به نرخ روز، توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و بر اساس تورم مشخص و بر اساس آن، مهریه زنان محاسبه می گردد و اشخاصی که می خواهند مهریه خود را دریافت کنند ، آن را نه بر طبق سال تعیین که به نرخ روز دریافت خواهند نمود .

هم چنین بسیاری از اشخاص ، سکه را جایگزینی برای وجه نقد قرار داده اند چرا که ارزش و قیمت آن همیشه رو به افزایش است. علاوه بر سکه، ملک هم مالی است که ارزش آن کاهش نمی یابد بلکه ر وز به روز افزایش یافته و می شود آن را به عنوان مهریه قرار داد.

امکان تعیین مهریه به صورت تعهد خرید ملک

حال این پرسش مطرح می شود که آیا تعهد خرید ملک می‌تواند موجل باشد یا خیر، در پاسخ به این سوال می شود این گونه عنوان کرد که می شود تعهد خرید ملک به شکل موجل را به عنوان مهریه در سند ازدواج که یک سند رسمی است، قرار داد.
ولیکن جهت تعیین چنین مهریه‌ای ضروری است مشخصات و به خصوص مساحت و ویژگی های ملکی که تعهد به خرید آن در زمان آینده می گردد ، در سند ازدواج درج شود تا در آینده با توجه به اوصاف، بشود آن را مطالبه کرد.
یکی از سخت ترین راه ها برای دریافت مهریه عندالاستطاعه  این است که بتوانید اثبات کنید که زوج به قدر کافی استطاعت مالی دارد و این کار تنها به کمک یک وکیل انجام می شود.برای مشاوره حقوقی در این باره کافیست با گروه وکلای سفیر صلح تماس گرفته و مسئله خود را مطرح کنید و انتظار بهترین نتیجه ها را داشته باشید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *