مجازات تعدد جرم چیست؟

تعدد جرم چیست و چه مجازاتی دارد؟

تعدد جرم به این معنی است که یک متهم مرتکب انواع مختلفی از جرم ها شده است و هنوز هم برای جرم های قبلی خود حکم قاطعی دریافت نکرده است و یا این که فاصله ی میان ارتکاب این جرم ها به قدری کودتاه بوده است که به هنگام بررسی پرونده وی از اصطلاح تعدد جرم استفاده می شود..یک وکیل پایه یک دادگستری می تواند بهتر از هر شخص دیگری این مسئله را برای شما توضیح دهد.
این تحقق جرم معمولا در زمانی رخ می دهد که امکان این وجود ندارد که متهم را در زمات اندک تحت تعقیب قرار داد و یا وی را محکوم کرد یا این که متهم فراری بوده و جرم های وی به هر دلیلی کشف نشده بودند.جهت مشاوره با بهترین وکیل در تهران درباره تعدد جرم می توانید با شماره های مندرج در بالای صفحه تماس بگیرید .

مجازات جرم های تعزیزی

بر طبق ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی که در سال ۱۳۹۲ تصویب شده است ، در جرم های تعزیری هر گاه متهم مرتکب بیش از ۳ جرم نشده باشد ، دادگاه برای هر کدام از جرم های وی حداکثر مجازاتی که برابر قانون است را تعیین می کند و هر گاه این جرم ها بیش از ۳ جرم باشند، دادگاه بیش از حداکثر مجازی را که قانون برای مجازات این جرم ها تعیین کرده است را لحاظ می کند به شرط این که مجموع این مجازات ها از حداکثر به علاوه نصف آن بیشتر نشود

در هر یک از موارد بالا تنها می توان مجازات اشد را اجرا کرد و در صورتی که مجازات اشد به خاطر یکی از دلایل قانونی کم یا تبدیل یا غیرقابل اجرا شود، مجازات اشد بعدی اجرا خواهد شد . در هر مورد که مجازات ،حداکثری و حداقلی نداشته باشد ، در صورتی که جرایم ارتکابی بیشتر از سه جرم نباشند، تا یک‌ چهارم و چنان چه جرایم ارتکابی بیشتر از سه جرم باشد تا نصف مجازات مقرر قانونی به اصل آن اضافه خواهد شد . بر طبق تبصره یک این ماده، در صورتی ‌که از یک رفتار مجرمانه ، نتیجه های مجرمانه متعددی حاصل شود، طبق مقررات این ماده عمل می‌ شود و در تبصره ۲ ماده ۱۳۴ نیز آمده است که در صورتی که جمع جرایم ارتکابی در قانون عنوان مجرمانه خاصی داشته باشد، مقررات تعدد جرم، اعمال نخواهد شد و مرتکب به مجازات مقرر در قانون محکوم می گردد .

مجازات تعدد جرم چیست؟

صور مختلف تعدد جرم

جرم تعزیزی چهره ها و صور مختلفی دارد ، زمانی ممکن است فردی مرتکب فعل واحدی شده که دارای عناوین متعدد جرم است و مرتکب شدن یک عمل و رفتار واحد در نهایت منجر به نقض دو یا چند ماده از قانون خواهد شد که این نوع از تعدد جرم را تعدد معنوی یا اعتباری می‌گویند. مثل این که یک شخص، با استفاده از سند جعل شده ، اقدام به آغاز یک کلاهبرداری نماید که فعل واحد (ارایه سند مجعول) انجام گرفته اما دو عنوان مجرمانه دارد . هم چنین برخی مواقع شخصی مرتکب اعمال متعددی اعم از فعل و ترک فعل می گردد که هر کدام جرم جداگانه ای به حساب می آیند .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *