عزل وصی از وصایت

عزل وصی از وصایت

آیا می دانید عزل وصی از وصایت به چه معناست ؟ بهتر است قبل از آن به تعریف عمومی وصیت  بپردازیم .وصیت به این گفته می شود که شخصی، فرد یا افرادی را مامور کند که پس از فوتش نسبت به مسائل و اموری رسیدگی کنند.شخصی که وصیت می کند را موصی، آن که مامور به انجام وصیت می شود را وصی می گویند و هر زمانی که موصی در وصیت نامه خود به وصی این اجازه را دهد که پس از وفات خودش شخص دیگری را به اداره امور بگمارد، وصایت می گویند.هر زمانی که وصی به وظایفی که بر عهده وی گذاشته شده است عمل نکند و یا این که در تربیت و نگه داری از مولی علیه کوتاهی کند ، می توان را وصایت عزل کرد.شما می توانید جهت اطلاعات بییشتر با مشاور حقوقی ما تماس بگیرید.

مدارک لازم جهت طرح دعوای عزل وصی از وصایت

– تصویر مصدق وصیت نامه (اجباری)
– تصویر مصدق گواهی فوت (اختیاری)
– کارت ملی

* در صورتی که هر کدام از مدارک و اسناد بالا را در اختیار نداشتید ،می توانید یکی از موارد ذیل را ارائه نمایید.
– درخواست استعلام
– تحقیقات محلی
– شهادت شهود و مطلعین
– شماره پرونده استنادی
– سایر دلایل و مستندات

عزل وصی در صورت خیانت در امانت

امانت داری یکی از خصایل بسیار پسندید و نیک است که وجود آن در هر انسانی خوشایند و مطبوع است.این ویژگی که امروزه متاسفانه رواج بسیاری پیدا کرده است ،در باب ارث و وصایت هم بسیار مطرح می شود. در صورتی که فردی که به عنوان وصی برای اداره امور یک صغیر تعیین شده است مرتکب خیانت در امانت شود ، می توان وی را عزل کرد .اما شاید سوال این جا باشد که چگونه می توان دست به این اقدام زد و چه باید کرد ؟ پیشنهاد ما به شما این است که از کمک های حرفه ای ترین وکیل در تهران در طول این روند استفاده کنید.جهت تماس با گروه وکلای سفیر صلح با شماره های مندرج در بالای صفحه تماس بگیرید.

به چه کسی وصی می گویند؟

«کسی که به موجب وصیت عهدی ولی بر مورد ثلث یا بر صغیر قرار داده می‏شود وصی نامیده می‏شود»

ویژگی های مهم وصی چیست؟
.

یکی از مهم ترین ویژگی هایی که یک وصی باید دارا باشد همین امر امانت داری درباره آن چیزی است که موصی پس از مرگ به وی وصیت کرده است.وی باید در کمال امانت داری به اموری که به او سپرده شده است رسیدگی کند و گرنه دیگر نمی توان او را برای اداره امور صالح دانست. قانون مدنی در ماده ۸۵۸ چنین می گوید :”وصی نسبت به اموالی که بر حسب وصیت در ید اوست حکم امین را دارد و ضامن نمی‏شود مگر در صورت تعدی و تفریط”

تعریف وصی  در ماده ۸۵۹

«وصی باید بر طبق آن چه که موصی ، وصیت کرده است رفتار نماید وگرنه ضامن و منعزل است.»علاوه بر قانون مدنی، در سایر قوانین نیز از جمله قانون امور حسبی، به این مسئله اشاره شده است و ماده ای برایش در نظر گرفته شده
درماده ۴۷ قانون امور حسبی بیان شده است،
«در امور دعوای خیانت یا عدم لیاقت و سایر موجبات عزل وصی از وصایت یا قیم یا امین ترتیب رسیدگی مطابق مقررات این قانون است و حکمی‌که در این خصوص صادر می‏شود مطابق آیین دادرسی مدنی قابل پژوهش و فرجام خواهد بود .»

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *