مطلع یعنی چه

مطلع یعنی چه ؟ کافیست همین عبارت را در موتورهای جستجوی اینترنتی جستجو کنید تا متوجه شوید ، افراد بسیاری وجود دارند که از معنی آن در نظام حقوقی آگاه نیستند. در این مطلب تصمیم داریم به شکلی مختصر به این عبارت و مسئولیت حقوقی مطلع بپردازیم. با ما همراه باشید.

اصلی ترین پرسشی که در این میان وجود دارد ، تفاوت میان شاهد و مطلع است.در پاسخ به این سوال باید این گونه ذکر کنیم که شاهد شخص ثالثی است که در حین وقوع جرم در مکان حاضر بوده است و به عینه ماجرا را دیده است.

مطلع یعنی چه

مطلع یعنی چه

اما مطلع به شخصی گفته می شود که به نحوی دیگر ، غیر از مشاهده مستقیم ، از وقوع جرم آگاه شده است.

فراخواندن هر کدام از این ها به دادگاه تحت عنوان مخصوص به خود انجام می شود و مجازات شهادت کذب با مطلع کاذب متفاوت است

تفاوت های عمده ی بسیاری در جریان دادرسی میان این دو دسته قائل می شوند. توصیه ما به شما این است که با یک وکیل خبره و ماهر ، مشاوره حقوقی داشته باشید تا بتواند به طور واضح و روشنی تفاوت میان شاهد و مطلع را برای شما توضیح دهد

گروه وکلای سفیر صلح با در اختیار داشتن وکیل پایه یک دادگستری ، می تواند بهترین انتخاب شما جهت اخذ مشاوره باشد. وکلای این مجموعه ، نسبت به پرونده های موکلین خود ، تعهدی بی نظیر دارند که همین امر موجب تفاوت میان این مجموعه با دیگر وکلا می شود

جهت تماس با گروه وکلای سفیر صلح می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید :

۲۶۶۴۳۹۰۸ ۰۲۱

۰۹۱۲۱۹۹۴۱۷۶

معنی مطلع در حقوق

مطلع در نظام حقوقی ، تفاوت اساسی و عمده ای با نقش شاهد در روند تحقیقات دارد.

در صورتی که فردی ذکر کند که خود شاهد وقوع جرم بوده است ، همین گفته وی به عنوان شهادت در نظر گرفته شده وب رای شروع تحقیقات کافیست

اما نمی توان صرفا به علت این که فردی بگوید به نحوی از وقوع جرم مطلع شده است ، تحقیقات را آغاز کرد

ادای توضیح به عنوان مطلع یعنی چه

حال سوالی که در این میان مطرح است این خواهد بود که چه هنگام شخصی را برای ادای توضیحات به عنوان مطلع به جلسه دادرسی احضار می کنند و در صورتی که مطلع از حضور در دادگاه سر باز زد، چه رفتاری می توان با وی انجام داد و آیا می توان وی را جلب به دادرسی نمود.

همچنین بخوانید: مشاوره طلاق

مطابق ماده ۲۰۴ قانون آیین دادرسی کیفری، بازپرس به تشخیص خود یا با معرفی شاکی یا به تقاضای متهم و یا حسب اعلام مقامات ذیربط، شخصی که حضور یا تحقیق از وی را برای روشن شدن موضوع ضروری تشخیص دهد، برابر مقررات احضار می‌کند.

مطلع یعنی چه

مطلع یعنی چه

ضمناً در تبصره ۱ همین ماده آمده اسنت که، در صورتی که شاهد یا مطلع برای عدم حضور خود عذر موجهی نداشته باشد جلب میشود. اما در صورتیکه عذر موجهی داشته باشد و بازپرس آن عذر را بپذیرد، مجدداً احضار و در صورت عدم حضور جلب می‌شود.

احضاریه مطلع چیست

افراد بسیاری با گروه وکلای سفیر صلح تماس می گیرند و خبر می دهند که احضاریه ای به دستشان رسیده است که از آن ها درخواست می کند که به عنوان مطلع در دادگاه حاضر شوند.

احضاریه های این چنینی هیچ گونه توضیح دیگری در باب نوع و شکل پرونده نمی دهند و همین مسئله موجب نگرانی افراد می شود.

بیشتر بدانیم: مراحل طلاق توافقی چگونه است؟

باید بگوییم که این قبیل احضاریه ها به درخواست خواهان یا خوانده به مطلع ارسال می شوند و صرفا بابت ادای پاره ای از توضیحات خواهد بود و به معنای این نیست که مطلع مرتکب جرمی شده است و تنها برای روشن شدن ابعاد مختلف پرونده احضار می شوند.