راه های طلاق گرفتن زن از مرد

قوانین هر کشوری ممکن است در زمینه های مختلف متفاوت باشد.به همین خاطر نمی توان گفت که برای هر مسئله ای در جای جای دنیا ، راه حل مشترکی در نظر گرفته می شود.

به عنوان مثال در کشورهای اروپایی و آمریکایی ، علاوه بر طلاق توافقی ، زن نیز امکان و توانایی طلاق را خواهد داشت اما در قوانین جمهوری اسلامی ایران ، اختیار طلاق بر عهده ی مرد است. به عبارت دیگر ، تنها مرد است که می تواند در صورت تمایل اقدام به طلاق دادن زوجه نماید.

اما این مسئله بدین معنی نیست که دیگر زوجه تحت هیچ شرایطی قادر به طلاق گرفتن نخواهد بود.بلکه تحت شرایط به خصوصی ، زن نیز می تواند تقاضای طلاق داشته باشد!

در ادامه تصمیم داریم به راه های طلاق گرفتن زن از مرد اشاره ای داشته باشیم.نکته ای که قبل از هر چیز باید نسبت به آن دقت داشته باشید این است که بهترین اقدام شما در چنین شرایطی ، استخدام یک وکیل پایه یک دادگستری است تا در این زمینه شما را یاری کرده و بهترین عملکرد ممکن را به شما توصیه کند.

راه های طلاق گرفتن زن از مرد

طلاق غیابی از طرف زن

یکی از مهم ترین و اساسی ترین شرایط طلاق از سوی زن این است که زوج مفقود الاثر باشد یا این که مدت هاست زندگی زناشویی را ترک گفته !!

مسئله نشوز برخلاف باور عمومی ، تنها مربوط به زوجه نمی باشد ، بلکه مرد نیز نسبت به نیازهای جنسی همسرش وظایفی دارد که در صورت ترک آن ها ،زوجه می تواند اقدام به طلاق نماید.

غیبت زوج ، شرایط دیگری را نیز برای طلاق به همراه می آورد.از جمله :

ممکن است زوج در هنگام مفقود الاثر بودن خود ، ترک انفاق کرده باشد. این مسئله بدان معنی است که نفقه زن و فرزندانش را پرداخت نکرده باشد.در این صورت همان گونه که می دانید ، ترک انفاق یکی از پیش شرط های طلاق از سوی زن به حساب می آید و زوجه می تواند با استناد به این مسئله تقاضای طلاق داشته باشد.به خاطر داشته باشید که مدت زمان ترک انفاق باید بیشتر از ۶ ماه باشد!

یکی از نکاتی که باید به ذهن بسپارید ، مسئله ی شروط ۱۲ گانه ضمن عقد است که یکی از بندهای بسیار مهم آن ، دادن وکالت در طلاق به زوجه می باشد. نکته ای که بسیار حائز اهمیت می باشد ، این است که مسئله وکالت در طلاق ، برخلاف باور عمومی ، به معنای دادن حق طلاق نیست. بلکه زوج با امضا کردن این شرط در واقع به زوجه از طرف خود وکالت می دهد که هر زمانی که تمایل داشت خود را مطلقه سازد.به خاطر داشته باشید که وکالت در طلاق ، نافی حق طلاق خود زوج نخواهد بود بلکه فرصتی برابر را برای زوجین فراهم می آورد که هر زمانی که یکی از آن ها قادر به ادامه زندگی مشترک نبود ، بتواند آن را ترک کند.

شرایط دیگری نیز وجود دارد که بر اساس آن ها زوجه می تواند درخواست طلاق داشته باشد.از جمله :

  • ابتلا بودن مرد به بیماری صعب العلاج و یا خطرناک (به نحوی که سلامت زوجه را نیز به خطر بیاندازد)
  • محکوم شدن زوج به حبس بالای ۵ سال به شرطی که حکم در حال اجرا باشد
  • بدرفتاری و عدم حسن رفتار زوج با همسر و فرزندان
  • اشتغال مرد به کاری که برخلاف شئونات و آبروی زوجه و فرزندان وی باشد
  • دیوانه (مهجور) بودن مرد( این مسئله باید توسط مراجع ذیصلاح تایید شود)
  • اعتیاد به هرگونه مواد مخدر به نحوی که شرایط زندگی را برای همسر و فرزندان سخت کرده باشد
  • بچه دار نشدن زوج بعد از ۵ سال زندگی مشترک
  • محکومیت زوج به مجازاتی که اجرای آن نافی شئونات و آبروی زوجه باشد
  • غیبت مرد به مدت ۶ ماه پس از مراجعه زن به دادگاه

اگر مرد طلاق ندهد

همان گونه که در مطالب پیشین ذکر کردیم ؛ طبیعتا بهترین راه طلاق ، طلاق توافقی می باشد. در این شکل از طلاق میزان تنش ها و مجادلات مابین زوجین کاهش پیدا می کند و تلاش می شود که با توافق و مصالحه کلیه مناقشات حل و فصل گردد.

اما در زمان های بسیاری احتمال آن می رود که مرد تمایلی به طلاق توافقی نداشته باشد و اصولا راضی به طلاق نباشد.در این شرایط تکلیف زوجه چه خواهد بود ؟

توصیه ای که بهترین وکیل طلاق دارد این است که در وهله ی اول به کمک یک وکیل خبره و ماهر تلاش کنید که یکی از موارد بالا را اثبات نمایید.

در واقع طلاق عسر و حرج که به معنای در تنگنا بودن زوجه می باشد یکی از بهترین راه های طلاق از سوی زن است.

قاضی دادگاه با توجه به مدارک و شواهد موجود ، به نیابت از مرد ، اجازه ی طلاق را برای زن صادر می کند.

اما به خاطر داشته باشید که اثبات شرایط بالا، به هیچ وجه کار راحت و ساده ای نیست و نیاز به حضور شخصی ماهر و وارد به امور حقوقی می باشد.

به همین خاطر اولین اقدام شما باید پیدا کردن وکیلی است که بتواند در این راه شما را یاری کند.

جهت تماس با گروه وکلای سفیر صلح می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید :

۲۶۶۴۳۹۰۸ ۰۲۱

۰۹۱۲۱۹۹۴۱۷۶

درخواست طلاق از طرف زن و مهریه

یکی از سوالات رایجی که در این باره وجود دارد این است که ایا درخواست طلاق از سوی زن، به این معنی خواهد بود که دیگر قادر به دریافت مهریه ی خود نخواهد بود ؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که مهریه نوعی بدهی است که برعهده ی مرد خواهد بود و تحت هیچ شرایطی رفع نمی شود مگر این که آن را پرداخت کند.

اما در بسیاری از مواقع زن تصمیم می گیرد که بخشیدن مهریه ی خود زوج را راضی به طلاق نماید.نکته ای که باید در نظر داشتهب اشید این است که زوجه می تواند تنها برای بخشی از مهریه ی خود اقدام کند.

درخواست طلاق از طرف زن و حضانت فرزند

از دیگر سوالاتی که پیرامون طلاق از سوی زن وجود دارد این است که آیا می توان حضانت فرزند را نیز به دست آورد؟

همان گونه که می دانید ، حضانت فرزند تا ۷ سالگی بر عهده ی زوجه می باشد و پس از آن مرد می تواند حضانت فرزندان را تا زمان بلوغ ان ها بر عهده داشته باشد

حال توجه داشته باشید که خیلی از زنان در ازای بخشیدن مهریه ی خود ، اقدام به دریافت حضانت دائم می کنند.

اما در هر صورت این مسئله ، روند پیچیده ای دارد که تنها به کمک یک وکیل حقوقی قابل پیگیری خواهد بود.

گروه وکلای سفیر صلح جهت مشاوره حقوقی تلفنی رایگان در خدمت شماست!