حقوق زن در طلاق توافقی

یکی از کلیشه های رایجی که درباره حقوق زن در طلاق توافقی وجود دارد این است که تصمیم به گرفتن طلاق توافقی به معنای آن است که دیگر زوجه هیچ گونه حق و حقوقی نخواهد داشت و باید همه را ببخشد. این مسئله به قدری میان مردم جا افتاده است که حتی دیگر تحقیقاتی در این زمینه انجام نمی دهند.اما نکته این جاست که همان گونه که از نام آن پیداست ، همه چیز به توافق زوجین باز می گردد.

راه های مختلفی برای طلاق گرفتن وجود دارد اما زوجینی که تصمیم به طلاق توافقی می گیرند ،یعنی تصمیم به مصالحه و توافق راجع به تمام مسائل فی مابین دارند.

از تمام این مسائل که بگذریم ، حقوق زن در طلاق توافقی بر سر جای خودشان هستند اما بیشتر مواقع زوجه برای این که زوج را راضی به طلاق کند ، تصمیم به بخشیدن همه یا بخشی از حقوق خود می گیرد.

وضعیت مهریه در طلاق توافقی

یکی از مسائلی که در طلاق توافقی جای بحث فراوانی دارد ، مسئله ی مهریه است.این مورد نیز مانند دیگر حقوق زن ، می تواند مورد توافق قرار بگیرد.به عنوان مثال زوجین می توانند توافق کنند که زن ۱۰۰ سکه از مهریه خود را بخشیده و باقی را به صورت نقد یا اقساط  دریافت کند. یا در شرایطی دیگر می تواند مهریه خود را در ازای حضانت فرزاندان به همسرش ببخشد. همه چیز به توافق زوجین بستگی خواهد داشت.

توصیه می کنیم در چنین مواقعی به نزد یک وکیل طلاق بروید و تمام توافقات خود را نزد وی به طور رسمی ثبت و امضا نمایید.

به این ترتیب می توانید جنبه ای رسمی به این توافقات ببخشید.

انواع حقوق زن در طلاق توافقی

در ادامه مطلب به برخی از حقوق زن در طلاق توافقی خواهیم پرداخت و هر کدام را شرح خواهیم داد.

وضعیت نفقه در طلاق توافقی

از دیگر مسائلی که به هنگام طلاق توافقی باید نسبت به آن توجه ویژه ای داشت ، بحث نفقه زوجه می باشد.ممکن است زن و شوهری سال ها در کنار یکدیگر زندگی کرده باشند اما زوجه هیچ گونه نفقه ای دریافت نکرده است.اگر این زوج تصمیم به طلاق توافقی داشته باشند ، زوجه می تواند نسبت به نفقه معوقه ی خود مطالبه داشته باشد .

اما همان گونه که گفتیم ، بیشتر مردان حاضر به پرداخت نفقه و مهریه نیستند و راضی کردن آن ها به پرداخت این حقوق علاوه بر طلاق ، کار چندان راحتی نیست و باید حتما از کمک های یک وکیل خبره و ماهر استفاده کنید.

متاسفانه اولین راهکاری که به ذهن زنان کشورمان خطور می کند ، بخشیدن کلیه حقوق خود می باشد. اما به توصیه ی وکیل پایه یک دادگستری ، بهتر است از همان زمان عقد مسئله ی وکالت در طلاق (یا همان حق طلاق) را با همسر خود در میان بگذارید و وی را توجیه کنید که دادن وکالت در طلاق به زوجه به معنای این نیست که حق طلاق خود مرد منتفی خواهد شد.بلکه این حق هم چنان سر جای خود است و تنها زوجه نیز از این حق می تواند بهره مند شود.

با گرفتن وکالت در طلاق ؛ زوجه می تواند بدون بخشیدن حق و حقوق خود، طلاق توافقی بگیرد.

وضعیت اجرت المثل در طلاق توافقی

اجرت المثل نیز یکی دیگر از حقوق زوجه می باشد.در واقع اجرت المثل مزدی می باشد که زوجه بابت تمام کارهایی که در منزل انجام می دهد و هم چنین تربیت فرزندان می تواند مطالبه کند.

برای دریافت اجرت المثل باید دو شرط وجود داشته باشد :

زوجه تمام این کارها را به قضد و نیت رضای خدا و رایگان انجام نداده باشد

طلاق از طرف مرد باشد

در چنین شرایطی زوجه می تواند به کمک بهترین وکیل طلاق ، درخواست اجرت المثل خود را داشته باشد.

حقوق زن در طلاق توافقی

جهیزیه در طلاق توافقی

جهیزیه نیز از مواردی است که به هنگام طلاق توافقی باید نسبت به آن توجه و رسیدگی صورت بگیرد.عموما زنی که ازدواج می کند ، لیستی از جهیزیه خود را نوشته و به امضای شوهر خود می رساند که به آن سیاهه ی جهیزیه گفته می شود.

به خاطر داشته باشید که این لیست بدون امضای شوهر ، اعتبار چندانی نخواهد داشت.

در زمانی که بحث طلاق توافقی در میان باشد ، زوجه می تواند با استناد به این لیست اقدام به مطالبه ی جهیزیه خود را داشته باشد .

در بیشتر مواقع این گونه است که زوجه تمام جهیزیه ی خود را بر می دارد اما در صورتی که سیاهه ی جهیزیه وجود نداشته باشد ، زوجین می توانند بر سر این موضوع نیز تمام داشته باشند.

حضانت در طلاق توافقی

مسئله ی حضانت شاید مهم ترین چالشی باشد که میان زوجین در حال طلاق ؛ به وجود می آید.در واقع بیشتر زنان به علت دریافت حضانت دائم فرزندان خود به بخشیدن مهریه و دیگر حقوق خود تن می دهند.

حضانت فرزندان تا ۷ سالگی با مادر است و بعد از آن و تا زمانی که فرزندان به سن بلوغ برسند ؛ حضانت آن ها با پدر می باشد.

 اما همان گونه که گفتیم ، در طلاق توافقی همه چیز به توافق زوجین برمی گردد.بهتر است در این گونه مواقع به سراغ یک وکیل رفته و جنبه ای رسمی به توافقات خود ببخشید.

گروه وکلای سفیر صلح با همکاری بهترین وکلای شهر تهران ، مفتخر است که کلیه خدمات حقوقی را به شما موکلین عزیز ارائه کند.شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر و هم چنین اخذ نوبت مشاوره با شماره های زیر تماس حاصل نمایید:

۰۹۱۲۱۹۹۴۱۷۶

۲۶۶۴۳۹۰۸