عده زن

عده چیست؟

آیا می دانید عده چیست؟ از زمان های بسیار دور در همه فرهنگ ها و تمدن ها تشکیل خانواده و ازدواج ، امری مقدس و شایسته تقدیر بوده است ؛ خانواده‌ ای که با ازدواج کردن و قبول وظایف و مسئولیت‌ ها میان زن و مردی متعهد شروع می شود ، و با به دنیا آمدن فرزندان بنیان و اساس آن قوی تر و با دوام تر می شود .پیامبر خاتم ( ص ) در این خصوص می فرمایند : « اذا تزوج الرجل احرز نصف دینه » هر شخص که ازدواج می کند ، نیمی از دین خود را حفظ کرده است .
این پیوند ازدواج به نکاح دائم و موقت ( یا نکاح موقت یا منقطع که در زمان عقد طرفین مدت زمانی مشخصی را برای زناشویی تعیین می ‌کنند که با پایان یافتن آن ، مرد و زن به یکدیگر نامحرم می‌ شوند ) دسته بندی می شود . این ازدواج برخی مواقع دچار مشکلات و چالش هایی می شود . اینکه این مشکلات دقیقاً چه هستند و به خاطر چه مسائلی رخ می دهند از بحث ما خارج است و باید پاسخ این پرسش را از متخصصین مربوطه پرسید .
برخی مواقع می توان این مشکلات را با مشورت کردن با اشخاص دیگر و گذشت طرفین ، حل کرد ؛ اما مواردی هم وجود دارند که جز طلاق و جدایی راه حل دیگری ندارند . درباره این مسئله پیامبر اسلام ( ص ) فرموده است : « أبغض الحلال الی الله الطلاق » ؛ منفورترین حلال نزد خداوند ، طلاق است .
البته در برخی جاها و مواقع ، حوادث طبیعی مانند مرگ ، موجب این جدایی خواهد شد و اراده و میل طرفین در این میان دخیل نیست . طلاق برای زنان در شریعت اسلامی عواقب و مسائلی دارد که در ادامه به آن ها می پردازیم. اگر قصد طلاق دارید حتما تمامی جواب را در نظر گرفته و با وکیل پایه یک دادگستری مشورت کنید

خواندن صیغه طلاق برای نکاح دائم و موقت

خواندن صیغه‌ ی طلاق برای ازدواج دائم معنا پیدا خواهد کرد ولی نکاح موقت به دو شکل و طریقه فسخ می شود ، شکل اول این است که مدت زمانی که هر دو طرف ازدواج توافق کرده بودند به انتها برسد و حالت دوم هنگامی است که شوهر بعد از گذراندن یک مدت زمان ، بقیه دوره توافق شده را به زن ببخشد و یا در اصطلاح حقوقی آن بذل مدت کند .

عده و انحلال نکاح

برای این که درک بهتری از مسئله عده داشته باشیم باید اشاره ای هم به اصطلاح فسخ نکاح داشته باشیم که یکی دیگر از موارد انحلال نکاح محسوب می شود . در ازدواج دائم با رخ دادن برخی مسائل و شرایط ممکن است به زن یا شوهر این حق را بدهد که نکاح خود را فسخ ( نه طلاق ) کند . به عنوان مثال جنون یا دیوانگی در هر کدام از طرفین ازدواج این حق را برای دیگری قائل می شود که حق فسخ نکاح را داشته باشند . فسخ در شرایطی به شکلی صحیح و درست انجام می شود که پس از رخ دادن مواردی که در قانون تعیین شده است و اطلاع یافتن از آن ها به سرعت انجام شود و در صورتی که شخصی این حق را داشته باشد اما فورا از آن استفاده نکند ، این اختیار حق از وی سلب خواهد شد و دیگر فاقد اعتبار خواهد بود .

انواع عده در دین اسلام

برای این که به بنیان مقدس ازدواج و خانواده احترام گذاشته شود و همچنین اختلالی در زمینه تشخیص نسل رخ ندهد ، اسلام به این شکل صلاح می دارد که زنان مدت زمانی را بعد از انحلال نکاح تنها باشند و اجازه‌ی ازدواج کردن با فرد دیگری را نداشته باشند . این مدت زمان مشخص شده را عده گویند که به سه نوع تقسیم می شود :

عده‌ی طلاق
عده‌ی فسخ نکاح
عده‌ی وفات

مدت زمان نگه داشتن عده

طول مدت نگه داشتن عده در فسخ نکاح و بخشیدن زمان باقی مانده در نکاح موقت یا اتمام زمان آن در زنی که باردار نباشد ، دو بار پاکی یا دو طهر است ( به همان صورت که در اول این مقاله توضیح داده شد ) . مگر این که با وجود رسیدن به سن یائسگی ، عادت ماهیانه نبیند که در این شرایط ، عده‌ ی وی چهل و پنج روز خواهد بود . اما در مواقعی که زن باردار باشد ، عده تا وضع حمل ( زایمان ) باید طول بکشد .

فرق عده در نکاح دائم و نکاح موقت

عده‌ ی وفات در نکاح دائم یا نکاح موقت فرقی ندارد ، و در هر حال چهار ماه و ده روز است . چنانچه زن باردار باشد ، دو حالت پیش بینی می شود ؛ حالت اول این است که اگر از هنگام وفات تا وضع حمل بیش از ۴ ماه و ۱۰ روز بگذرد ، عده‌ ی وفات را بایستی تا چهار ماه و ده روز نگه داشت . شکل دوم این است که از هنگام وفات تا زایمان کمتر از چهار ماه و ده روز باشد ، در این باره زن بایستی همان چهار ماه و ده روز را تحت عنوان عده نگه دارد و بعد این امکان را خواهد داشت که ازدواج کند.
در صورتی که میان زن و شوهر نزدیکی انجام نشده باشد ، ضرورتی وجود ندارد که زن عده نگه دارد و همچنین زن یائسه در صورتی طلاق گرفته باشد و فسخ نکاح کند ، عده نخواهد داشت . ولی عده‌ی وفات در هر صورتی باید به پایان برسد تا امکان ازدواج مجدد فراهم شود . مسئله دیگر این است که در صورتی که شوهری غایب مفقودالاثر گردد و زن این امکان را داشته باشد که از طریق دادگاه خود را طلاق بدهد ، از هنگام طلاق بایستی عده‌ ی وفات به مدت چهار ماه و ده روز را نگه دارد . همچنین در صورتی که شخصی به صورت اشتباهی با شخصی نزدیکی کند ، بعد از آن بایستی عده‌ی وفات طلاق نگه دارد .

عقد با زنی که در عده می باشد چه حکمی دارد؟

در انتها هر شخصی زنی را که در عده‌ی طلاق ، فسخ نکاح یا وفات است ، با آگاهی به این که عده می گذراند و این ازدواج حرام است ، به عقد ازدواج خود درآورد ، آن عقد باطل است و آن زن برای آن فرد تا به ابد حرام خواهد شد و دیگر امکان ازدواج با او را نخواهد داشت .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *