حق کسب و پیشه

حق کسب و پیشه

حق کسب و پیشه

حتما شما نیز تا به حال به عبارت حقو کسب و پیشه برخورد کرده اید و برایتان این سوال پیش آمده باشد که این حق چه تفاوتی با سرقفلی دارد ؟ ! چرا که بسیاری مواقع این دو را در یک معنا به کار می برند اما باید در نظر داشت که این دو عبارت به طور کلی از یک دیگر متفاوت هستند.

یک مشاور حقوقی یبه خوبی می تواند شما را در این زمینه راهنمایی کند و بگوید که چه زمانی باید ادعای خق کسب و پیشه کرد و چه زمانی سرقفلی.

جهت تماس با گروه وکلای سفیر صلح می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید :

26643908 021

09121994176

اما پیش از این که به حق کسب و پیشه بپردازیم باید توضیح مختصسر درباره سرقفلی بدهیم تا تفاوت میان این دو وشن و واضح شود.

سرقفلی مقدار وجهی است که مالک (چه مالک عینی باشد و چه مالک عین منفعتی) در ابتدای قرارداد اس مستاجر ملک خود دریافت می کند تا ملک تجاری را به وی اجاره دهد.

اما حق کسب و پیشه به طور کلی چیز متفاوتی است.

فردی که مغازه یا ملکی تجاری را از صاحب آن اجاره می کند، باید مدتی تلاش کرده و زخمات فراوان بکشد تا بتواند به تدریج مشتریانی برای خود دست و پا کرده و کسب و کارش رونقی بدهد. حال در صورتی که پس از مدتی ،صاحب ملک تقاضای تخلیه ملک نمود، قانونگذار حقی به نام ” حق کسب  پیشه” برا یمستاجر قائل شده و در این گونه مواقع از وی حمایت خواهد کرد. چرا که تبلیغات مجدد و کسب مشتریان در جای جدید مرتی طول خواهد کشید.

در سال ۱۳۷۹ قانونی درخصوص روابط موجر و مستأجر به تصویب رسید و مقرر گردید که اخذ سرقفلی در مواردی که در قانون مزبور آمده جایز است اما مطالبه هر وجهی غیر از سرقفلی ممنوع است، درنتیجه به موجب این قانون هر قرارداد اجاره ای که از سال ۱۳۷۶ به بعد درخصوص اماکن تجاری منعقد شده، گرفتن سرقفلی در آن ها جایز است اما حق کسب و پیشه و تجارت به مستأجر تعلق نمی گیرد.

تخلیه حق کسب و پیشه

به هنگام قراردادی که میان موجر و مستاجر بسته می شود، می توات حق کسب و پیشه را  نیز درج کرد.به این معنی که در صورتی که مالک تقاضای تخلیه ملک را داشت باید وجهی را به عنوان حق کسب و پیشه به مستاجر بپردازد و معمولا این وجه با نظر کارشناس و بسته به موقعیت،سن بنا و … مشخص می شود.

نحوه ارزیابی حق کسب و پیشه

همان گونه که ذکر کردیم به هنگام تعیین حق کسب و پیشه، کارشناسی از سوی دادگستری مامور می شود تا به ارزیابی و بررسی ملک مزبور بپردازد .

اولین قدم برای ارزیابی املاک تجاری و به‌طورکلی ارزیابی املاک توسط کارشناس رسمی دادگستری اطمینان پیدا کردن از اینکه مشخصات ثبتی سند و مدارک مالکیت با محل و موقعیت معرفی‌شده توسط درخواست‌کننده مطابقت داشته باشد (این موضوع برای املاک خارج از شهر اهمیت بیشتری دارد زیرا احتمال اینکه این املاک فاقد اسناد رسمی و پایان کار و پروانه ساختمانی باشند بیشتر است)

جهت تماس با گروه وکلای سفیر صلح می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید :

26643908 021

09121994176

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *